پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

انواع بسته بندی و انتخاب مناسب نوع بسته بندی محصول

توسط 26 آذر 1398

انواع بسته بندی که امروزه در بازار به چشم می خورد از مواد مختلف نظیر کاغذ ، پلاستیک ، فلز یا شیشه ساخته می شوند. اما شیوه اصلی برای شناخت انواع بسته بندی ها تقسیم آنها به دسته بندی های زیر است:
1. انواع بسته بندی منطعف یا انعطاف پذیر
2. انواع بسته بندی نیمه منعطف
3. انواع بسته بندی سخت
در ادامه با شکل های مختلف بسته بندی , موارد استفاده و مزایا و معایب آن آشنا می شویم.

انواع بسته بندی منعطف

در این نوع بسته بندی به جای استفاده از متریال سخت مثل مقوا و جعبه از متریال قابل انعطاف استفاده می شود. پوشش بسته بندی در این روش بسیار نازک است و بسته بندی به شیوه منعطف شامل کیسه های کاغذی، پوشش های پلاستیکی که در آن چیپس ریخته می شود و پاکت های کاغذی یا نایلونی که وسایل خریداری شده برای منزل توسط آن حمل می شوند. این نوع بیشتر برای بسته بندی محصولات غذایی استفاده می شود.

این روش بسته بندی که به آن فلکسیبل نیز گفته می شود از انواع فیلم های پلاستیکی , فیلم های آلومینیومی و کاغذ استفاده می شود که به صورت تک لایه یا چند لایه به هم چسبیده تولید می شوند. ضخامت این فیلم ها از ده تا صد ها میکرون متغیر است.
برای چاپ روی این نوع بسته بندی ها از چاپ فلکسو یا گراور استفاده می شود
و چون مواد غذایی نباید با لایه مرکب در ارتباط باشد.
در این روش چاپ به شیوه چاپ از داخل یا چاپ از پشت عمل می شود.

انواع بسته بندی نیمه منعطف

استفاده از بسته بندی نیمه منعطف برای غذاهای آماده رواج بسیار زیادی پیدا کرده است.
در این روش لایه اصلی بسته بندی، آلومینیوم است.
یک نمونه بسته بندی نیمه منعطف جعبه های مقوایی است که:
• حبوبات
• وسائل کوچک مربوطه به خانه
• بسیاری از اسباب بازی ها
• و پاره ای از مواد غذایی
درون این نوع جعبه ها بسته بندی می شود.
برای بسیاری از مواد غیر غذایی انواع بسته بندی مورد استفاده از مواد سخت استفاده می شود.
که روکش آن به داخل جعبه تا می شود و می توان آن را در گوشه ای نگهداری کرد.

انواع بسته بندی سخت

اشکال مختلف انواع بسته بندی سخت نیز شامل:
صندوق های چوبی
جعبه های کارتنی و مقوایی
بطری ها و جام های شیشه ای
و قوطی های فلزی
است.

امروزه بیشتر مواد غذایی در بسته بندی های نرم و انعطاف پذیر بسته بندی می شود زیرا بسته بندی سخت وزن بیشتری دارد و کاهش وزن بسته بندی یکی از مهمترین مزایایی استفاده از بسته بندی نرم است. کاهش هزینه های حمل و نقل و نگهداری از دیگر مزایایی استفاده از بسته بندی نرم به جای بسته بندی سخت است. زیرا این نوع بسته بندی فضای کمتری در ماشین حمل بار و انبار اشغال می کند و متریال به کار رفته در تولید آنها نیز کمتر است از این رو هزینه تولید انواع بسته بندی نرم بسیار کمتر است.

تاریخچه انواع بسته بندی

تاریخچه شکل گیری بسته بندی به زمانی برمی گردد که برای نخستین بار چینی ها از بسته بندی استفاده کردند. آنها در اوایل قرن اول قبل از میلاد ،از برگ درخت توت برای بسته بندی غذا استفاده می کردند. طی قرن های بعد چینی ها این روش را توسعه بخشیدند و تکنیک های بسته بندی کاغذی را اصلاح کردند به تدریج این شیوه بسته بندی به دیگر نقاط آسیا و اروپا انتقال یافت در سال 1310 میلادی بسته بندی کاغذی وارد انگلستان شد و در سال 1690 به پنسیلوانیا در آمریکا رسید.

گام مهم برای استفاده از کاغذ در بسته بندی اولین بار با تولید پاکت برداشته شد. پاکت های کاغذی، تجاری برای اولین بار در سال 1844 در بریستول انگلستان به تولید انبوه رسید مدت کوتاهی بعد و در سال 1854 فرانسیس وول ماشین ساخت پاکت را در آمریکا اختراع کرد پیشرفت های بیشتر طی دهه 1870 رخ داد که شامل تولید پاکت های کاغذی چسبی و تاشو در انواع مختلف می شد که تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرند درسال 1905 تولید ماشینی پاکت های کاغذی چاپی به صورت اتوماتیک درآمد. استفاده از کاغذ و جعبه های مقوایی در طول قرن بیستم گسترش عام یافت.

با ظهور پلاستیک به عنوان یک پوشش بسته بندی با ارزش این ماده جانشین کاغذ شد اخیراً مدافعان محیط زیست تبلیغات گسترده ای را آغاز کرده اند که پلاستیک از نظر زیست محیطی محصول نامناسبی است. حقیقت این است که امروزه کاهش میزان استفاده از مواد ، در بسته بندی معمولا مهمتر است تا ساخت بسته هایی که از نظر مواد با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند.

دستگاه بسته بندی و انواع بسته بندی

تولید دستگاه بسته بندی مناسب از تخصص صنایع بسته بندی پیروز پایور سپاهان است.
دستگاه بسته بندی پیروز پایور در تولید انواع بسته بندی مناسب است.

بسته بندی کلیه محصولات غذایی , دارویی , پزشکی , صنعتی و پلاستیکی توسط دستگاه بسته بندی پیروز قابل انجام است. از این جهت تولید کننده می تواند با تهیه یک ماشین بسته بندی با ابعاد مناسب تمامی محصولات خود را به بهترین شکل ممکن بسته بندی نماید. این دستگاه ها از بسته بندی نرم برای بسته بندی محصولات مختلف استفاده می کنند و تولید کننده با کمترین هزینه می تواند یک بسته بندی مناسب و در شأن خود , محصولاتش و مشتری داشته باشد که هم مقرون به صرفه است و هم رضایت مشتری را جلب می کند.
برای مشاوره کافیست تماس بگیرید.

برخی از محصولات صنایع پیروز پک:

  1. دستگاه بسته بندی لباس
  2. دستگاه بسته بندی بستنی
  3. دستگاه بسته بندی کیک یزدی
  4. دستگاه بسته بندی رولت

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با کارشناسان ما
    سبد خرید
    Optimized with PageSpeed Ninja