پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

انواع کاغذ های مورد استفاده در بسته بندی

توسط 26 آذر 1398

استفاده از کاغذ بسته بندی برای بسته بندی محصولات و کالاهای مختلف از گذشته تا به امروز تحولات زیادی را به خود دیده است. بسته بندی یکی از معیارهای کیفیت کالاست و از متریال های مختلفی برای بسته بندی محصول استفاده می شود. کاغذ بسته بندی یکی از انواع متریال به کار رفته در بسته بندی کالاهای مختلف است. از آنجا که کاغذ نسبت به سایر انواع مواد پلاستیکی با طبیعت سازگار تر است استفاده از آن در بسته بندی محصولات می تواند کمک بزرگی به حفظ محیط زیست نماید.
در اینجا با انواع کاغذ بسته بندی آشنا می شویم:

کاغذ بسته بندی کرافت

کاغذ بسته بندی کرافت از طریق فرآیند سولفاته شدن تولید می شود این نوع کاغذ برای بسته بندی در انواع مختلف مانند:
کاغذ قهوه ای
کاغذ سفید شده
و کاغذ سفید نشده
و…. تقسیم می شود.

کاغذ کرافت یکی از مقاوم ترین انواع کاغذهای بسته بندی به شمار می رود و برای ساختن کیسه و لفاف مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع کاغذ می توان در بسته بندی مواد غذایی اعم از بسته بندی آرد ، بسته بندی شکر و بسته بندی میوه جات، بسته بندی سبزی های خشک و سایر محصولات استفاده نمود.

یکی از پرکاربردترین کاغذها در میان انواع کاغذ بسته بندی کاغذ کرافت است و برای بسته بندی طیف وسیعی از محصولات به کار می رود و با دستگاه های بسته بندی نیز سازگاری کامل دارد. این کاغذ بسته بندی می تواند در رنگ های مختلف برای بسته بندی محصولات با کیفیت شما مورد استفاده قرار گیرد.

کاغذ بسته بندی سولفیت

این نوع کاغذ سبک تر و ضعیف تر از کاغذ کرافت است. از این نوع کاغذ به عنوان آستر و لایه خارجی برای بهبود چاپ پذیری استفاده می شود و روی فویل و پلاستیک نیز کشیده می شود. از این کاغذ برای ساخت کیسه های کوچک و یا پوشش شیرینی و یا لایه ی داخلی بسته بندی بیسکویت , بسته بندی کیک و …. استفاده می شود.

نوع دیگر کاغذهای شیشه ای هستند که از خمیر خشک (هیدراته شده با درصد بالا) تولید می شوند. کاغذ های شیشه ای ظاهری صاف، متراکم و صیقلی دارند و برای بسته بندی بیسکویت ، بسته بندی مواد غذایی آماده و محصولات پخته شده و …. به کار می روند.

کاغذ بسته بندی مقاوم به روغن

نوع دیگری از کاغذهای بسته بندی کاغذهایی هستند که در مقابل روغن و چربی مقاومت بالایی دارند.
در ساخت این کاغذهای بسته بندی از فرآندی استفاده می شود که در آن سلولز، تحت هیدراته شدن بیش از حد معمول قرار می گیرد، به طوری که فیبرهای سلولزی شکسته شده و به ژلاتین تبدیل می شوند. این کاغذ بسته بندی نسبت به روغن مقاوم است اما در برابر رطوبت مقاومتی ندارد. از این پوشش بسته بندی می توان در:

بسته بندی سوهان
بسته بندی شیرینی
بسته بندی شکلات
و بسته بندی سایر مواد غذایی چرب استفاده نمود.

کاغذ بسته بندی پوستی

این نوع کاغذهای بسته بندی نیز از پالپ تیمار شده با اسید تولید می شوند.
یعنی در فرآیند تولید آن از حمام حاوی اسید سولفوریک عبور داده می شود. اسید موجب مسدود شدن خلل و فرج سلولز شده و به این ترتیب در مقابل روغن و آب مقاومت زیادی خواهد داشت. اما کاغذ پوستی در برابر رطوبت و گرما عایق نیست.

این کاغذ برای بسته بندی کره و سایر موارد مشابه استفاده می شود. کاغذهای پوستی کیفیت و ماندگاری بالایی دارند و از محصولاتی نظیر کره می توانند به خوبی محافظت نمایند. انتخاب مناسب بهترین نوع پوشش برای بسته بندی و کاغذ بسته بندی می تواند علاوه بر ظاهر زیبا در بسته بندی کیفیت آن را نیز به میزان زیادی افزایش دهد.

کاغذ بسته بندی چند لایه

وقتی کاغذ کرافت و یا کاغذ پالپ تیمار شده با اسید، با لایه هایی از پلاستیک و با آلومینیوم پوشانده شوند، ویژگی بهتری می یابند. مثلا قرار دادن پوششی از پروپیلن روی کاغذ، آن را نسبت به حرارت مقاوم می کند و نفوذ پذیری آن را در برابر گاز و رطوبت کاهش می دهد.

کاغذ های چند لایه برای بسته بندی محصولات مختلف به کار می روند که از آن جمله می توان به
بسته بندی سوپ
بسته بندی ادویه جات
بسته بندی گیاهان
و … مورد استفاده قرار می گیرند.

چند لایه بودن این پوشش های بسته بندی اثر محافظتی خوبی دارند
و می توانند در بسته بندی محصولاتی که فساد پذیری بیشتری دارند نیز به کار روند.

کاربرد کاغذ بسته بندی در ماشین بسته بندی

شرکت صنایع بسته بندی پیروز پایور سپاهان انواع دستگاه بسته بندی را طراحی و تولید می نماید.

از مهم ترین قابلیت ماشین بسته بندی این شرکت امکان استفاده از انواع پوشش های بسته بندی از جمله کاغذ بسته بندی از جنس:
ترس
متالایز
کاغذ پلی اتیلن
و کاغذهای لمینت
می باشد.

انتخاب نوع پوشش بسته بندی یکی از مهم ترین کارهایی است که تولیدکنندگان کالا و محصولات باید انجام دهند. پوشش بسته بندی باید متناسب با نوع محصول و کاربری آن باشد. زیرا همانطور که از این مقاله بر می آید پوشش های بسته بندی باید بتوانند از کالای درون خود محافظت نمایند و آن را تا رسیدن به دست مشتری و پس از خرید و هنگام مصرف به خوبی نگهداری نمایند. نحوه بسته بندی نیز در این میان بسیار حائز اهمیت است از این جهت پیروز پایور سپاهان اقدام به تولید انواع دستگاه بسته بندی نموده است. این دستگاه ها می توانند به تولیدکنندگان در ارائه هر چه بهتر محصولات در بازار تولید کمک نمایند.
برای سفارش انواع ماشین بسته بندی با ما در تماس باشید.

بعضی از محصولات پیروز پک:

  1. دستگاه بسته بندی ساندویچ سرد
  2. دستگاه بسته بندی لباس
  3. دستگاه بسته بندی کیک یزدی
  4. دستگاه بسته بندی رولت

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماس با کارشناسان ما
    سبد خرید