پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

بسته بندی بیوژنیک و استفاده از مواد اولیه مختلف برای تولید آن

بسته بندی بیوژنیک و استفاده از مواد اولیه مختلف برای تولید آن

توسط در مقالات 17 دسامبر 2019

یک بسته بندی بیوژنیک را می توان از مواد خامی به دست آورد که قابل بازیافت می باشند. این مواد خام که در تولید بسته بندی بیوژنیک مورد استفاده قرار می گیرند دارای قابلیت جذب و تجزیه در محیط می باشند.

در زمینه این نوع بسته بندی امکانات بالقوه ای وجود دارد اما تا کنون از همه آنها به طور کامل استفاده نشده است زیرا نیاز به پژوهش و بررسی های لازم دارد که باید در این زمینه صورت گیرد.

در تولید بسته بندی های بیوژنیک به عوامل و فاکتورهای مهمی توجه می شود که از آن جمله می توان به :

 • مقرون به صرفه بودن
 • زیبایی بسته بندی
 • سازگاری با محیط زیست

اشاره نمود.

بسته بندی بیوژنیک را می توان از مواد طبیعی مختلفی تهیه و تولید نمود.
در اینجا با چند تا از مهمترین موادی که در تولید این نوع بسته بندی ها به کار می رود آشنا می شویم.

تولید بسته بندی بیوژنیک با خمیر چوب

یکی از مواد خوبی که برای تولید بسته بندی بیوژنیک مورد استفاده قرار می گیرد خمیر چوب است. چوب های زائدی که در فرایند تولید و مدیریت چوب از جنگل ها به دست می آید تبدیل به خمیر می شود و از آن برای تولید بسته بندی های بیوژنیک استفاده می گردد. خمیر چوب برای اولین بار در بسته بندی میوه مورد استفاده قرار گرفت و ترانزیت توت فرنگی توسط این نوع بسته بندی دچار تحولاتی عمیق شد.

خمیر چوب یکی از مواد خوب برای بسته بندی بیوژنیک است که از چوب های زائد به دست می آید این خمیر تحت فشار قالب گیری قرار داده می شود و بدون نیاز به مواد چسبنده به صورت خود به خود حالت می گیرد. یکی از مزیت های مهم بسته بندی های بیوژنیک نسبت به بسته بندی پلاستیکی قابلیت تبدیل شدن آنها به کود است. این بسته بندی رطوبت موجود در هوا را به خود جذب کرده و دوباره به محیط تحویل می دهد. این کار باعث می شود تا یک جو کوچک طبیعی برای مواد غذایی ایجاد شود که از تشکیل باکتری ها و قارچ ها برای حداقل سه تا چهار روز جلوگیری نماید.

تولید بسته بندی با الیاف طبیعی

امروزه به صورت گسترده ای از بسته بندی بیوژنیک استفاده می شود.
این بسته بندی ها به صورت عمده از :

 • خمیر چوب
 • کیف های غنی توری
 • نشاسته
 • کیف های کاغذی و انواع ساک ها

تولید می گردند.

الیاف های طبیعی که در بسته بندی های بیوژنیک کاربرد دارند یکی از موفق ترین مدل های این نوع بسته بندی می باشند زیرا از استحکام بسیار خوبی برخوردار هستند. استفاده از تکنولوژی دو بافته در تولید بسته بندی های الیافی باعث می شود تا دوام آنها افزایش پیدا کرده و به دلیل دو بار تابیدن از مواد کمتری در تولید آنها استفاده شود.

نکاتی که در تولید یک بسته بندی باید به آن توجه کرد

صرف استفاده از مواد طبیعی در تولید یک بسته بندی دلیل آن نیست که ما با طبیعت سازگار هستیم بلکه باید فاکتورهای دیگری را نیز در تولید بسته بندی در نظر بگیریم.
مواردی مثل:

 • انرژی که در تولید بسته بندی صرف می شود
 • هزینه های حمل و نقل
 • هزینه هایی که در طراحی بسته بندی صرف می شود
 • هزینه هایی که صرف انهدام و از بین بردن بسته بندی مصرف می گردد

نیز باید در نظر گرفته شود.

همچنین تولید بسته بندی باید صرفه اقتصادی داشته باشد. و تنها سازگاری با محیط زیست کفایت نمی کند. ناگفته نماند که قیمت این بسته بندی ها حدود 20 درصد از سایر بسته بندی های معمولی بیشتر است. از این رو در تولید یک بسته بندی باید عامل اقتصادی را نیز در نظر گرفت و تنها سازگاری آن با محیط زیست کافی نیست.

تولید بسته بندی بیوژنیک از ضایعات کشاورزی

همانطور که ذکر شد اساس تولید بسته بندی بیوژنیک بر اساس سه اصل:

 • صرفه اقتصادی
 • حفاظت از محیط زیست
 • و زیبایی بسته بندی

است.

یکی از تلاش هایی که در زمینه این نوع بسته بندی ها صورت گرفته است تولید بسته بندی بیوپلاستیک است. در گذشته از مواد اولیه مثل شکر و نشاسته در تولید این نوع بسته بندیها استفاده می شد که قیمت آن بسیار بالا بود و حدود 6 برابر بسته بندی های معمولی بود.

تمهیدی که در این زمینه به کار گرفته شد استفاده از ضایعات کشاورزی در تولید بسته بندی بیوژنیک برای کاهش قیمت ها بود. استفاده از تفاله های چغندر پس از استخراج شکر از آن ها و یا استفاده از تفاله های سیب پس از گرفتن آب آنها در تولید بسته بندی های مورد نظر باعث می شود تا هفتاد درصد در تولید بسته بندی بیوژنیک صرفه جویی شود و هزینه تمام شده آن کاهش پیدا کند. استفاده از بسته بندی بیوپلاستیک به جای استفاده از پلاستیک معمولی سنتی در تولید بسته بندی مزیت های بیشتری دارد.

که می توان به:

 • مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و چربی
 • ویژگی های ضد استاتیک
 • نفوذ پذیری کم اکسیژن داخل بسته بندی
 • قابلیت تجزیه و جذب شدن در محیط زیست

اشاره نمود.
از بسته بندی های بیوپلاستیک می توان در حمل و بسته بندی نوشیدنی ها استفاده نمود.
به این صورت که از آنها به عنوان حفاظ کارتن ها می توان استفاده نمود.

آلگا در تولید بسته بندی بیوژنیک

نکته مهم دیگر در تولید بسته بندی بیوژنیک استفاده از آلگا به عنوان جایگزینی برای پلی استایرن است. آلگا به سرعت رشد و نمو می کنند به صورتی که در هر دوازده ساعت یک متر قد می کشند و این نوع جلبک ها را می توان به صورت روزانه درو نمود.

استفاده از این جلبک ها قیمت بسته بندی بیوژنیک را تا 15 درصد نسبت به پلی استایرن افزایش می دهد. که این به قیمت تفاله ها بستگی دارد اگر قیمت تفاله ها کمتر شود قیمت بسته بندی نیز کاهش پیدا می کند. بسته بندی بیوژنیک یکی از روشهای جدید در بسته بندی است و استفاده از دستگاه بسته بندی مناسب نیز به تولید کننده در کاهش قیمت بسته بندی کمک می کند

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Open chat
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم؟
  Powered by