پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

بسته بندی تتراپک Tetrapak و مزایای استفاده از آن

بسته بندی تتراپک نوعی از بسته بندی است.
نام تتراپک Tetra pak برگرفته از نام شرکت سوئدی با همین نام می باشد که نخستین بار در سال 1951 از این تکنولوژی استفاده کرد.
این شرکت زیر مجموعه ای از گروه صنعتی Tetra Laval است که علاوه بر تجهیزات بسته بندی، ماشین آلات بسته بندی و خطوط تولید مواد غذایی را نیز تولید می کند.

امروزه غالباً در بازار فروش، برای هربسته بندی می توان وظایفی مانند نگهداری از محصول، ارائه اطلاعات مربوط به محتوا و شناساندن کالای بسته بندی شده را در مدنظر قرارداد . بسته بندی، علمی است میان رشته ای که از جمله این رشته ها می توان به طراحی صنعتی، گرافیک، چاپ و مهندسی صنایع اشاره كرد. در زمینه طراحی بسته بندی، استانداردهایی نیز طراحي شده که بسیاری از آنها مربوط به موقعیت های نظامی بوده و توسط مراکزی مانند US Navy و NAVSO ارائه شده اند.

از جمله نمونه هایی از بسته بندی که در زمینه نگهداری مواد غذایی متداول گردیده اند، نمونه هایی هستند که با نام تجاری بسته بندی تتراپک Tetra Pak و یا Tetra Brik شناخته شده اند که از نوع بسته بندی های چند لایه بوده و به منظور نگهداری طولانی مدت مواد غذایی در دمای محیط مورد استفاده واقع می شوند. به دلیل آب بندی کامل بسته بندی تتراپک ، استفاده از مواد نگهدارنده در ترکیب ماده خوراکی، الزامی نيست که این امر امتیاز بزرگی برای این نوع پوشش بسته بندی تتراپک از نظر صنایع غذایی در نظر گرفته مي شود. در شکل زیر نمونه ای از بسته بندی تتراپک را مشاهده می کنید.

بسته بندی تتراپک و مزایای آن
• جنس مقوای چند لایه بسته بندی تتراپک
• استفاده از لایه نازک آلومینیوم در بسته بندی تتراپک
• ممانعت از انتقال مواد آلاینده به داخل بسته
• بدون نیاز به مواد نگهدارنده درون بسته بندی
• عدم نفوذ رطوبت به داخل بسته بندی تتراپک
• عدم تغییر طعم مواد غذایی با داشتن لایه نازک پلی اتیلن
• شرایط نگهداری آسان
• درپوش پیچی

از نکات ممتاز در بسته بندی تتراپک می باشد.
در بسته بندی تتراپک بدنه نگهدارنده، از جنس مقوای چندلایه بوده که ضمن ممانعت از ورود نور، نقش اساسی را نیز ایفا می کند. بر روی لایه های مقوایی، در داخل بسته بندی تتراپک ، یک لایه نازک از آلومینیوم، لمینیت گردیده که مانع از انتقال مواد آلاینده به داخل بسته بندی تتراپک و نیز تبادل رطوبت بین مواد داخل بسته و فضای خارجی می گردد.

تا اینجا، حداقل شرایط برای نگهداری موادغدایی تامین شده ولی جهت بالابردن مقاومت لایه آلومینیومی در برابر مواد غذایی اسیدی و نیز به منظور جلوگیری از تغییر طعم مواد خوراکی داخل ظرف، یک لایه نازک از پلاستیک پلی اتیلن(PE) که اصطلاحا فیلم پلی اتیلنه نامیده می شود، در داخلی ترین جدار ظرف و بر روی لایه آلومینیومی واقع می شود. آنچه که در ایران متداول است، استفاده از تکنیک چاپ افست جهت انتقال طرح گرافیکی بر روی شیت بسته بندی تتراپک ، و سپس اتصال لبه ها با سیستمی است که اصطلاحا دوخت جرقه ای نامیده می شود. نکته جالب توجه در برخی از نمونه های بسته بندی تتراپک ، مکانیزم درپوش پیچی موجود بر روی آن است.

قطعات درپوش پیچی بسته بندی تتراپک

این در پوش پیچی که از چهار قطعه مجزا تشکیل گردیده است، دو عملکرد متفاوت را تواما انجام می دهد:

  • پیچیدن
  • سوراخ کردن

سه قطعه از این مکانیزم، مشابه سایر نمونه های درپوش های پیچی هستند، بدین صورت که یک قطعه لوله ای شکل، بر روی بدنه ظرف، متصل شده و درپوش، ضمن حرکت چرخشی بر روی رزوه ها و حرکت به سمت پایین، نهایتا با مماس شدن مسیری حلقوی ازبالاترین سطح داخلی آن بر روی ضخامت دهانه بالایی قسمت لوله ای شکل متصل به بدنه، عمل آب بندی را انجام می دهد. یک باریکه حلقه ای شکل نیز، با اتصال به درپوش و ممانعت از چرخش آن، به جز در زمان گسستگی نقاط اتصال، عدم گشودگی قبلی درب بسته بندی تتراپک را تضمین می نماید. جنس این قطعات از پلی پروپیلن(PP) بوده و جهت ایجاد براقیت و تردی مناسب جهت تمرکز تنش پیچشی در نقاط اتصال درپوش به باریکه حلقه ای شکل، که منجر به تسلیم و رسیدن به آستانه شکست و پارگی می گردد، به میزان اندکی می توان از پلی استایرن (PS) نیز در ماده مورد استفاده جهت تزریق قطعات درب، استفاده نمود.

قطعه چهارم که به صورت لوله ای شکل بوده و در یک سو، دندانه های برنده ای دارد،
دارای رزوه هایی با فواصلی بیش از فواصل رزوه های داخلی درپوش است. نتیجتا وقتی که برای نخستین بار، کاربر با چرخاندن درپوش پیچی به صورت پادساعتگرد نسبت به باز نمودن درب بسته بندی تتراپک مبادرت می ورزد، قطعه چهارم نیز توسط زائده های بلندی که در داخل درپوش پیچی است، به سمت پایین، حرکت کرده و با سوراخ نمودن لایه آلومینیومی موجود بر روی بسته بندی(که پوشش مقوایی ندارد) درب بسته بندی تتراپک را باز می نماید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟