پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

بسته بندی فعال برای افزایش ماندگاری پنیر و محصولات لبنی و نانوایی

بسته بندی فعال برای افزایش ماندگاری پنیر و محصولات لبنی و نانوایی

توسط در مقالات 17 دسامبر 2019

بسته بندی فعال روشی جدید در بسته بندی است که توسط آن می تواند طول ماندگاری محصول را از طریق ارتقاء سطح ایمنی و ویژگی های حسی آن افزایش داد. در این روش محیط و محصول با هم در حال کنش و واکنش هستند و این می تواند سطح ایمنی محصول را برای افزایش ماندگاری آن بالا ببرد.

بسته بندی فعال انواع مختلفی دارد و مواد غذایی مختلف را می توان از طریق این بسته بندی فعال به خوبی بسته بندی نموده و برای طولانی مدت نگه داشت.
در اینجا با انواع روش های بسته بندی فعال آشنا می شویم:

سیستم حذف اکسیژن در بسته بندی فعال

اکسیژن همیشه عاملی است که باعث فساد زودرس مواد غذایی محسوب می شود و وجود اکسیژن در بسته بندی مواد غذایی و محصولات مختلف یک عامل مهم برای کاهش ماندگاری محصول است. اکسیژن می تواند ویژگی های حسی محصول را تغییر دهد و باعث تخریب مواد مغذی آن گردد همچنین رشد باکتری های هوازی , قارچ ها و حشرات با وجود اکسیژن به سهولت انجام می شود و این می توانند سبب فساد ماده غذایی گردد.

از این جهت راهکاری که بتواند اکسیژن داخل بسته بندی فعال را به سادگی حذف نماید اهمیت زیادی دارد.
امروزه فناوری های حذف اکسیژن بر اساس اکسیداسیون یک مورد یا چند مورد از موارد زیر انجام می شود:

  • پودر آهن
  • اسید اسکوربیک
  • رنگ های حساس به نور
  • آنزیم ها ( مثل گلوکز اکسیداز و اتانول اکسیداز)
  • اسیدهای چرب غیر اشباع (مثل اولئیک، لینولوئیک و لینولنیک اسید)
  • و… .

این مواد را معمولا درون ساشت هایی قرار می دهند. حذف اکسیژن یک روش مؤثر برای جلوگیری از رشد باکتری های هوازی و قارچ ها در محصولات لبنی (مانند پنیر) و محصولات نانوایی است از این جهت در بسته بندی نان و بسته بندی محصولات لبنی از روشهای حذف اکسیژن به خوبی استفاده می شود. ساشت ها می توانند عوامل جاذب اکسیژن را در خود بسته بندی ترکیب کنند و این مواد به خوبی اکسیژن بسته بندی فعال را به خود جذب نموده و از فساد مواد غذایی داخل بسته بندی جلوگیری می نمایند.

سیستم جذب رطوبت و آب در بسته بندی فعال

در سیستم جذب رطوبت می توان با جذب رطوبت یا آب به حفظ ماده غذایی در طولانی مدت رسید. روش بسته بندی فعال در سیستم جذب رطوبت به دو شکل صورت می گیرد که شامل مواد زیر است:

جذب آب مایع

هدف اصلی از کنترل آب مایع، کاهش aw محصول است
زیر این کار از رشد میکروارگانیسم ها روی ماده غذایی جلوگیری خواهد نمود
و در نتیجه ماده غذایی ماندگاری و طول عمر بالاتری خواهد داشت.

تعادل رطوبت

با به کارگیری یک ماده جاذب رطوبت که بین دو لایه یک فیلم پلاستیکی قرار گرفته است یا به وسیله یک ساشت جاذب رطوبت، می توان از این روش برای تولید بسته بندی فعال استفاده نمود. از مهمترین مواد جاذب رطوبت می توان به ژل سیلیکا، غربال های مولکولی، اکسید کلسیم و خاک رس طبیعی اشاره نمود که این مواد برای کنترل رطوبت در طیف وسیعی از بسته بندی مواد غذایی شامل بسته بندی پنیرها، بسته بندی گوشت و… استفاده می شوند.

سیستم های تولید CO2 و اتانول

یک روش دیگر در تولید بسته بندی فعال استفاده از گازهایی است که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. حذف اکسیژن به عنوان گازی که عامل رشد باکتری هاست یک فاکتور بسیار مهم در بسته بندی است و در کنار آن و یا بدون آن می توان از روش تولید گاز در بسته بندی برای ماندگاری بیشتر نیز استفاده نمود. گازهای CO2 و اتانول برای این کار مناسب می باشند.

سیستم تولید CO2

در سیستم تولید CO2 با اشباع کردن ساختار بسته بندی با سیستم تولید CO2 و یا افزودن ساشت های حاوی ژنراتورهای تجاری مولد CO2 می توان به یک بسته بندی فعال برای نگهداری طولانی مدت پنیر و دیگر مواد غذایی رسید.

سیستم تولید اتانول

اتانول گازی است که می تواند از فساد میکروبی در مواد غذایی دارای رطوبت متوسط (IMFs) مثل پنیر، جلوگیری کند.

از این جهت این گاز برای تهیه بسته بندی فعال پنیر و سایر مواد غذایی می تواند به کار رود.

سیستم های آنتی میکروبیال مهاجرتی و غیر مهاجرتی

بسته بندی مواد غذایی از جمله بسته بندی پنیر از نظر ضد میکروبی می تواند فعال باشد
فعال کردن حال ضد میکروبی در بسته بندی مواد غذایی به ویژه بسته بندی فعال پنیر از طریق:

  • کارگذاری ترکیبات آنتی میکروبی
  • به وسیله سطح بسته بندی
  • و یا پوشش سطحی

امکان پذیر می گردد.

انتشار گاز یا فلاشینگ

با استفاده از روش انتشار گاز یا فلاشینگ می توان از رشد کپک ها جلوگیری نمود. در این حالت از روش های ترکیبی در بسته بندی فعال استفاده می شود که شامل استفاده از قارچ کش ها یا ترکیبات ضد قارچ، دی اکسید گوگرد، اشعه گاما و تشعشعات حرارتی برای جلوگیری از رشد کپک ها در پنیر می باشد.

استفاده از افزودنی های ضد میکروبی

کاربرد مستقیم ترکیبات آنتی میکروبی در فیلم های بسته بندی ، منجر به ظاهر شدن خواص ضد میکروبی آنها می شود که در بسته بندی فعال از آنها استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که فیلم های LDPE که با بنزوئیک انهیدرید پوشیده شده اند، رشد کپک ها در پنیر در دمای 6 درجه سلسیوس را بسیار کاهش می دهد و باعث تأخیر در آن می گردد.

تغییرات سطحی:

گروه های عملکردی که دارای فعالیت آنتی میکروبی هستند ممکن است درون فیلم های پلیمری کارگذاری شوند، با این هدف که از انتقال ترکیبات ضد میکروبی از پلیمر به غذا جلوگیری شود. در بررسی ها مشخص شده است که استفاده از فیلمهای کیتوزان-کازئینات سدیم SC/CH به عنوان یک پوشش یا لفاف در بسته بندی فعال پنیر، در طول دوره ۵ روز نگهداری در دمای C ۲۰-۱۰ می تواند در برابر میکروفلور پنیر خام تأثیر بسزایی داشته باشد و ماندگاری پنیر را بالا ببرد

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *