پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

بسته بندی مواد غذایی به روش کنسرو (تاریخچه و پیشرفت)

بسته بندی مواد غذایی به روش کنسرو (تاریخچه و پیشرفت)

توسط در مقالات 17 دسامبر 2019

بسته بندی مواد از جمله مواد غذایی همواره یکی از دغدغه های انسان در طول تاریخ بوده است. در جنگ ها و سفرهای طولانی مشکل نگهداری مواد غذایی و جلوگیری از خراب شدن و فساد آنها وجود داشته است.

کنسرو مواد غذایی یکی از مهمترین ابداعات بشر برای نگهداری طولانی مدت از مواد غذایی مورد نیاز اما فسادپذیر بوده است. این روش می تواند مواد غذایی برای مدت بسیار طولانی نگهداری نماید و هر زمان که افراد به آن نیاز داشته باشند می توانند به سرعت از آن استفاده کنند بدون اینکه نیاز به آماده سازی مواد غذایی داشته باشند.

تاریخچه بسته بندی مواد به روش کنسرو

بسته بندی مواد غذایی به روش کنسرو در برای اولین بار در سال 1810 توسط ارتش فرانسه و شخصی به نام نیکولا آپر به کار گرفته شد. امروزه مواد غذایی مختلفی را می توان به روش کنسرو بسته بندی نمود. دو پژوهشگر انگلیسی روش آپر را بهبود بخشیدند.

این پژوهشگران در سال ۱۸۱۱ به جای ظروف شیشه ای از ظروف آهنی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده نمودند و در سال ۱۸۱۲ کارخانه تولید گوشت کنسرو شده را به این روش پایه گذاری کردند. این یک روش آسان برای بسته بندی مواد مختلف می باشد و از مقاومت بیشتری نسبت به ظروف شیشه ای برخوردار است. از آنجا که ظروف آهنی در مقابل مواد غذایی موجود درون قوطی کنسرو دچار خوردگی می شد از یک لایه قلع برای سطح داخلی قوطی استفاده می شد.

کنسروهای تولید شده در این روش به نیروی دریایی انگلستان فروخته می شد.
در سال ۱۸۱۹ بسته بندی مواد کنسروی وارد ایالات متحده آمریکا شد.
اما به دلیل اینکه این کشور دچار جنگ های داخلی بود کسی مایل به استفاده از این روش نبود.
و مردم با تردید با مواد غذایی کنسرو شده برخورد می کردند.
در سال 1821 کمپانی ویلیام آندر وود کنسروهای تجاری را وارد آمریکا نمود.
ما مردم همچنان تمایلی به استفاده از آنها نداشتند.

در اواسط قرن 19 مواد غذایی کنسروی به دلیل اینکه شیوه حرارت دهی و روش تولید مناسبی استفاده نمی شد خیلی زود فاسد می شدند. در سال ۱۸۶۸ ابتدا در آمریکا و سپس در اروپا به جای قوطی های دست ساز از قوطی های ماشینی استفاده گردید. با این فناوری جدید شرکت های بسیار بزرگی در زمینه بسته بندی مواد کنسرو شده به وجود آمد. اما از آنجا که محصولاتی که این قوطی های کنسرو بزرگ و بد شکل بودند محصولات بسته بندی شده درون آنها چندان اشتها آور به نظر نمی رسیدند.

پیشرفت بسته بندی مواد به روش کنسرو

شرکت جیل باردن در آمریکا یکی از پیشگامان بسته بندی مواد و کنسرو کردن مواد غذایی می باشد.

در سال ۱۸۶۵ شیر کندانسه شیرین به صورت کنسرو شده توسط این شرکت ارائه گردید
و امتیاز انحصاری این فرایند را به نام این شرکت ثبت شد.
در ابتدا میزان تقاضا برای این نوع شیر بسیار پایین بود.
اما در طول دوره جنگ های داخلی آمریکا میزان تقاضا به شدت افزایش پیدا کرد.
جنگ های داخلی در محبوبیت غذا های کنسروی بسیار تاثیر گذار بودند.
زیرا آن زمان ارتش آمریکا به غذای فراوانی برای سربازان نیاز داشت.

از این رو با کارخانه های مواد غذایی قرارداد همکاری امضا می کرد. در این شرایط دشوار، مردم نیز به ناچار از محصولات غذایی کنسرو شده استفاده می کردند و کم کم متوجه شدند که این غذاها دارای طعم خوب و ارزش غذایی و تغذیه ای نسبتا بالایی برخوردار می باشند. قوطی های کنسرو در پایان قرن نوزدهم به روشی تولید می شد که باز شدن درب کنسرو ها را آسانتر می نمود و به همین دلیل تقاضا برای مصرف این محصولات افزایش یافت.

اما هنوز هم محصولاتی که به روش کنسرو تهیه می شدند از طعم و مزه خوبی برخوردار نبودند. بسته بندی مواد به روش کنسرو همچنین این مزیت را داشته که محصولاتی مثل نخود و سالمون را به مناطقی صادر نمایند که مردم آن منطقه هرگز پیش از آن این غذاها را نخورده بودند.

ویژگی های بسته بندی مواد کنسروی

فساد مواد غذایی کنسرو شده به دلیل عملکرد میکروارگانیسم های فاسد کننده هنوز هم بسیار بالا بود و تا پایان قرن نوزدهم تحقیقاتی که در موسسه فناوری ماساچوست برای بهبود کیفیت بسته بندی مواد کنسرو شده انجام می گرفت ادامه داشت.

کیفیت مواد غذایی , ارزش غذایی این مواد و طعم و مزه و رنگ آن از مواردی بود که هنوز هم جای کار داشت و این موسسه برای بهبود آن تلاش می کرد. در اوایل قرن بیستم به جای قوطی های فلزی سنگین از قوطی های آلومینیومی که بسیار سبک بودند استفاده شد.
بسته بندی مواد به شکل کاملا بهداشتی تری انجام می گرفت
و مصرف آنها در مقایسه با مواد غذایی که دارای بسته بندی مناسبی نبودند ایمن تر و مطمئن تر بود.

استفاده از ظروف شیشه ای در بسته بندی مواد کنسروی

استفاده از ظروف شیشه ای با وجود شکننده بودن و هزینه تولید نسبتا بالا اما از یک مزیت عمده برخوردار می باشند و آن این است که این ظروف از درون به لحاظ شیمیایی نفوذ ناپذیر می باشند در حالی که در قوطی های فلزی، آهن، قلع و یا حتی سرب از طریق واکنش های گالوانیک، این مواد با آب و مواد غذایی واکنش های شیمیایی انجام می دهند. تولید و ارائه سیستم های بهداشتی از سال ۱۹۹۴ مشکل آلودگی مواد غذایی به سرب را به طور کاملا بر طرف نمود. در سال ۱۹۰۳ در کشور انگلستان تولید ظروف شیشه ای و بطری انجام گرفت و باعث کاهش هزینه تولید این ظروف گردید. در قرن نوزدهم، مشکل بزرگ ظروف شیشه ای بستن درب این ظروف نسبتا گران بدون ایجاد هر گونه آسیب در آنها بود.

بطری های شیشه ای را می شد با چوب پنبه بست
اما ظروف شیشه ای دهانه گشاد این مشکل همچنان باقی بود.
بهترین ابداع برای رفع این مشکل تشتک روی برای ظروف شیشه ای شانه دار دهانه گشاد بود. این ظروف در سال ۱۸۵۸ توسط ماسون جان ابداع شد و دارای یک گردنه بودند که با بستن یک دریچه پیچی به نام تشتک بسته می شدند. با پیشرفت فناوری روش های نگهداری مواد غذایی در خانه کم رنگ تر شدند
و فریزر های خانگی نیز این روشهای نگهداری را به طور کل از میان برداشتند.
امروزه بسته بندی مواد غذایی مختلف را می توان به روش کنسرو انجام داد.
سبک زندگی امروز نیز استفاده از بسته بندی مواد کنسروی را به شدت رواج داده است

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *