پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

بسته بندی مواد غذایی و تاریخچه پیدایش و سیر تحول بسته بندی

بسته بندی مواد غذایی و تاریخچه پیدایش و سیر تحول بسته بندی

توسط در مقالات 17 دسامبر 2019

بسته بندی مواد غذایی یکی از مهم ترین و ضروری ترین اقداماتی است که امروزه روی مواد غذایی مختلف انجام می شود. بسته بندی مواد غذایی نیاز به تخصص , دانش , تجربه و نیز تجهیزات مناسب خود دارد که بتوان به بهترین شکل ممکن مواد غذایی گوناگون را بسته بندی و روانه بازار نمود. امروزه با توجه به زندگی ماشینی و کمبود وقت برای درست کردن غذاهای خانگی افراد تمایل زیادی به استفاده از مواد غذایی آماده دارند از این رو شرکتهای تولید کننده مواد غذایی آماده اقدام به تولید محصولاتی از این قبیل نموده اند همچنین با توجه به مدت زمانی که طول می کشد تا محصول به دست مشتری برسد نیاز به یک بسته بندی مواد غذایی خوب بسیار احساس می شود. همچنین قابل ذکر است که بسته بندی مواد غذایی می تواند ماندگاری این محصولات را افزایش دهد و نگهداری این محصولات را در انبار آسان تر نماید.

بسته بندی به محصول هویت و اعتبار می بخشد

و باعث می شود تا مشتری به خرید و استفاده از این محصول راغب شود.

در کشورهای پیشرفته امروز محصولی بدون بسته بندی عرضه نمی شود و روی بسته بندی محصولات مختلف توجه و دقت خاصی انجام می شود. امروزه طراحان سراسر دنیا در ارائه طرح های مناسب , جذاب و مشتری پسند تمرکز نموده اند و ما محصولات مختلف را می بینیم که در بسته بندی های خلاقانه عرضه می شوند. این بسته بندی است که می تواند مشتری را به خرید محصول متمایل نمایند. اگر چه در کشور ما بسته بندی کالا هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است اما در این زمینه شاهد پیشرفت هایی بوده ایم.

بسته بندی مواد غذایی و تاریخچه آن

بسته بندی از گذشته مورد توجه بوده است تنها شکل ارائه محصولات با امروز تفاوت داشته است. در گذشته مردم برای عرضه محصولات خود از ظروف مختلف استفاده می کردند و بدون اینکه به این مسئله دقت زیادی داشته باشند در واقع اشکال اولیه بسته بندی محصولات را به کار می بردند.

طبق نتایج به دست آمده از تحقیقات گفته می شود از حدود 8 قرن پیش از میلاد مسیح کالاها درون:

  1. پارچه
  2. ظروف گلی
  3. ظروف شیشه ای
  4. سبدهای حصیری و بافته شده

بسته بندی ، حمل و جابجا می شدند.

5 قرن پیش از میلاد بطری سازی در مصر رایج شد و همزمان با آن برای جابجایی پرنده ها اعم از مرغ و خروس و … از سبدهای بافته شده از برگ درختان خرما استفاده می شد. در دهه ۷۵۰ میلادی صنعت کاغذ سازی به خاورمیانه و سپس به اروپا رسید. اولین نشانه های چاپ و بسته بندی از چینی ها در سالهای دهه 860 میلادی به جا مانده است. در سال۱۲۰۰میلادی آهن و قلع اندود در بوهیما توسط کارگران کشف و ساخته شد ودر صنعت بسته بندی به کار رفت. در دهه 1570 میلادی آهن سفید شناخته شد و در قرن ۱۷ میلادی صنعت کاغذ سازی به آمریکا رفت. استفاده از شیشه در صنعت بسته بندی از قرن ۱۸میلادی در انگلستان شروع شد و همزمان با آن از جعبه های لحیم شده نیز برای عرضه و بسته بندی مواد غذایی خشک استفاده می شد.
در سال ۱۸۰۴میلادی نگهداری و بسته بندی مواد غذایی با روشهای
دودی کردن
خشک کردن
و بسته بندی کمپوت و کنسرو

با استفاده از ظروف شیشه ای رواج یافت.

مهم ترین روشهای بسته بندی مواد غذایی

در اواخر قرن 18 میلادی از:
جعبه های کاغذی
کارتن های چاپ شده

جهت بسته بندی مواد غذایی استفاده می شد. استفاده از پلاستیک از سال 1908 پس از تلاش دکتر هندریک بگلند جهت بسته بندی مواد غذایی آغاز گردید و از دهه ۱۹۳۰به بعد استفاده از پلاستیک در صنعت بسته بندی به خصوص در بسته بندی مواد غذایی رایج شد. بسته بندی پلاستیکی با توجه به بهداشتی بودن و مقرون به صرفه بودن و جلوگیری از سرایت چربی محصول تولیدی مورد استقبال وسیعی قرار گرفت. بعد از جنگ جهانی دوم ۱۹۴۵ استفاده از مواد پلاستیکی به طور معمول در صنایع بسته بندی مواد غذایی گسترش یافت. صنعت برندینگ با رونق گیری اقتصاد بعد از جنگ جهانی دوم و توسعه بسته بندی جان تازه ای به کالبد صنایع دمید. شرکتهای وارداتی می توانند با بسته بندی محصولات خود نسبت به برند سازی جهت رونق کسب و کار خود اقدام کنند.

اکنون غیر از بسته بندی مواد غذایی انواع:
بسته بندی محصولات صنعتی
بسته بندی محصولات بهداشتی
و بسته بندی محصولات پزشکی
حائز اهمیت و مورد استفاده اکثر صنایع تولیدی و وارداتی می باشد.

دستگاه بسته بندی مناسب

برای داشتن یک بسته بندی مناسب باید از یک ماشین بسته بندی مناسب استفاده نمود.
امروزه دستگاه های بسته بندی اتوماتیک به ویژه در حوزه بسته بندی مواد غذایی مورد کاربرد زیادی هستند. زیرا بدون دخالت نیروی انسانی و دست که منجر به آلوده شدن مواد غذایی می شود می توان این محصولات را بسته بندی نمود. همچنین سرعت تولید در این ماشین بسته بندی قابل تنظیم است و می توان با توجه به میزان تولید سرعت بسته بندی مواد غذایی را نیز تنظیم نمود. صنایع بسته بندی پیروز پایور سپاهان تولید کننده انواع دستگاه بسته بندی برای بسته بندی محصولات مختلف و متنوع غذایی اعم از:

بسته بندی نان
بسته بندی شیرینی و شکلات
بسته بندی مواد غذایی آماده و نیم پخت
بسته بندی میوه و سبزیجات
بسته بندی غذاهای رستورانی
و … می باشد.

شرکت پیروز پایور سپاهان با چهار دهه فعالیت در صنعت بسته بندی مواد غذایی و انواع محصولات خوراکی و صنعتی با نگاهی به پیشینه موفق خود می تواند در جهت بهبود صنعت بسته بندی مواد غذایی و سایر محصولات کمک شایانی نماید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و سفارش دستگاه بسته بندی مد نظر خود می توانید با این شرکت در تماس باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟