پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا و محصولات مختلف

تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا و محصولات مختلف

توسط در مقالات 17 دسامبر 2019

در این بررسی قصد داریم به تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا و محصولات عرضه شده بپردازیم. صنعت چاپ و بسته بندی در تمامی زمینه‌ها کاربرد دارد و تمامی صنایع دیگر به چاپ و بسته بندی وابسته هستند. حتماً تابه‌حال دیده‌اید که محصولی با تغییر در بسته بندی خود قیمت را نیز افزایش می‌دهد درحالی‌که تغییری در کیفیت یا کمیت محصول ایجاد نشده است و تنها تغییر بسته بندی باعث تغییر در قیمت کالا گردیده است. عوامل مختلفی در رشد قیمت محصول تأثیرگذار است اما در این میان می‌توان به تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا اشاره کرد که بسیار حائز اهمیت است.

اگر در صنعت چاپ و بسته بندی راهکارهایی ارائه شود تا حدود زیادی می‌توان از افزایش قیمت و تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا جلوگیری نمود. بسیاری از گرانی‌هایی که به‌تازگی ایجادشده است به دلیل افزایش قیمت در صنعت چاپ و بسته بندی کالا می‌باشد. بنابراین توجه به این مسئله می‌تواند از این افزایش‌های بی‌رویه در قیمت کالا جلوگیری نماید.

تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا و محصولات مختلف

طبق آمارها و بررسی‌های انجام‌گرفته سهم بسته بندی و چاپ در قیمت کالا و محصول از 10 تا 90 درصد متغیر است. در این میان سهم محصولات آرایشی و بهداشتی و دارویی نسبت به دیگر محصولات بیشتر است. طبق بررسی‌های انجام‌گرفته ثابت شده است که حدود 60 درصد از هزینه محصولات آرایشی و بهداشتی مربوط به چاپ و بسته بندی است.
این تأثیر در صنعت شیرینی و شکلات به 40 درصد می‌رسد.

تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا در صنعت شیرینی و شکلات برای کیک به 48 درصد می‌رسد که این به این معنی است که یک تولیدکننده کیک برای عرضه محصولش به بازار باید 48 درصد قیمت خود را بالا ببرد. برای ماکارونی و حبوبات این تأثیر بین 30 تا 35 درصد است و این تأثیر برای کالاهایی که به پوشش محکم‌تر و مقاوم‌تر نیاز دارند به 45 درصد هم می‌رسد.

ازآنجاکه قیمت ظروف یکبار مصرف افزایش چشمگیری داشته است محصولاتی که در این نوع بسته بندی‌ها قرار می‌گیرند نیز با رشد قیمت قابل‌توجهی روبرو شده‌اند. برای مثال تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت لبنیات بسیار بالا است زیرا این محصولات معمولاً در بسته بندی ظروف یکبارمصرف عرضه می‌شوند
و 60 درصد قیمت آن‌ها به خاطر نوع بسته بندی لبنیات است.
همچنین 80 درصد افزایش قیمت آب‌معدنی به دلیل چاپ و بسته بندی آن است.

چگونگی کاهش تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا

بسیاری از تولیدکنندگان برای کاهش قیمت نهایی کالا و محصولات خود به عرضه فله‌ای روی آورده‌اند به‌این‌ترتیب هزینه‌های بسته بندی و چاپ از قیمت محصول کسر می‌شود. برای مثال محصولاتی مانند انواع حبوبات , دستمال‌کاغذی و … با عرضه فله‌ای قصد دارند از رشد قیمت محصولات جلوگیری نموده و کاری کنند تا مردم با افزایش قیمت مواجه نشوند.

اگر سری به بازار بزنید خواهید دید که فروش فله‌ای محصولات افزایش چشمگیری داشته است. اما باید گفت که این نمی‌تواند یک راهکار اصولی برای کاهش تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا و محصولات باشد. کاهش مواد اولیه اعم از مقوا و کاغذ برای تولید بسته بندی کالا از دیگر عوامل افزایش قیمت کالا و بسته بندی است که این مسئله نیز باید موردبررسی قرار گیرد. تأمین مواد اولیه کمک بزرگی در این عرصه محسوب می‌شود.

اما برای تولید یک بسته بندی خوب تنها به کاغذ و مقوا نیاز نداریم
بلکه متریال های دیگری اعم از:
ملزومات ماشین‌آلات چاپ و بسته بندی
دستگاه بسته بندی
و مواد اولیه دیگر
نیز نیاز است تا یک بسته بندی خوب شکل بگیرد.

راهکارهای کاهش تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا

در کشورهای پیشرفته سرمایه‌گذاری زیادی روی صنعت چاپ و بسته بندی انجام گرفته است و حضور پررنگ این کشورها و تنوع در این صنعت باعث کاهش هزینه‌های چاپ و بسته بندی شده است و این امر از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها به دلیل افزایش هزینه‌های چاپ و بسته بندی جلوگیری می‌کند.

اما ضعف در صنعت بسته بندی محصول در کشور ما به رشد قیمت‌ها کمک می‌کند این در حالی است که در سایر کشورها با انجام اقدامات مناسب موفق شدند سهم بسته بندی و چاپ در قیمت کالا را به میزان زیادی کاهش دهند. اکنون ما نیز برای حل این مشکل و بحران جدی که در صنعت چاپ و بسته بندی کالا به وجود آمده است دو راهکار پیش رو داریم
اول سرمایه‌گذاری در صنعت چاپ و بسته بندی با حمایت دولت
دوم واردات مواد اولیه در این صنعت با ارز دولتی
با انجام این راهکارها می‌توان انتظار داشت که بسیاری از کالاها تا 20 درصد کاهش قیمت پیدا کنند.

اهمیت بسته بندی و چاپ در تجارت و فروش

بسته بندی در تجارت و فروش محصولات اهمیت زیادی دارد. صنعت چاپ به‌عنوان یک صنعت موردنیاز در صنعت بسته بندی مطرح است. بزرگ‌ترین صنعت جهان صنعت چاپ است که حتی از صنعت خودروسازی نیز بالاتر است بنابراین بسیار اهمیت دارد که در تولید کالا و محصول و عرضه بسته بندی مواد مختلف به این صنعت اهمیت دهیم و از تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا بکاهیم. تأمین مواد اولیه برای چاپخانه‌داران در کاهش تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا اهمیت زیادی دارد. پیروز پک از تولیدکنندگان ماشین بسته بندی و انواع دستگاه‌های بسته بندی محصولات مختلف است در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر و استعلام قیمت دستگاه‌ها کافیست با این شرکت تماس بگیرید
و یا از وب‌سایت آن بازدید فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟
    Powered by