پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

دستگاه تاریخ زن و جت پرینتر و لزوم استفاده از آن‌ها در بسته بندی

توسط 26 آذر 1398

در ادامه روند تکمیلی بسته بندی محصولات به دستگاه تاریخ زن می‌رسیم. این دستگاه‌ از پرکاربردترین دستگاه‌‌ها در صنعت بسته‌بندی می‌باشد که در انتهای خطوط تولید نصب می‌شوند و برای درج اطلاعات مشخص روی محصولات تولیدی به کار می‌روند. از موارد بسیار مهم در بسته بندی محصولات ازجمله بسته بندی مواد غذایی ، مواد دارویی و پزشکی درج اطلاعاتی درمورد محصول می‌باشد که می‌تواند نظر مشتری را از لحاظ سلامت و کیفیت جلب نماید. این ویژگی‌ها شامل درج:

• تاریخ تولید
• تاریخ انقضا
• قیمت
• وزن برحسب گرم یا کیلوگرم
• بارکد
• لوگو
• شماره‌سریال
• نحوه استفاده
• روش نگهداری

و اطلاعات جانبی دیگر روی بسته بندی محصول می‌باشد که توسط آن‌ها مشتری به ویژگی‌ها و اطلاعات موردنیاز خود اعم از کارخانه تولیدکننده و … پی می‌برد درواقع این حق مشتری است که بداند محصول انتخابی وی در چه تاریخی تولیدشده و در چه تاریخی منقضی می‌شود. بنابراین این کار امری ضروری برای تمامی تولیدکنندگان از هر صنف و دسته می‌باشد. به همین دلیل است که تولیدکنندگان اقدام به استفاده از انواع دستگاه تاریخ زن و یا جت پرینتر می‌نمایند.

مزایای استفاده از دستگاه تاریخ زن و جت پرینتر

کارخانه‌های تولیدکننده محصولات مختلف برای افزایش سرعت تولید خود و کیفیت چاپ مشخصات روی بسته‌بندی‌ها از دستگاه تاریخ زن یا جت پرینتر استفاده می‌نمایند. اگر سرعت تولید برای یک صنعت از اهمیت بالایی برخوردار باشد از دستگاه جت پرینتر استفاده می‌شود اما باید توجه شود که هزینه‌های نصب، نگهداری و تعمیرات دستگاه‌های جت پرینتر نسبت به دستگاه‌های تاریخ زن بسیار بالاتر است.

مکانیسم دستگاه تاریخ زن بر پایه سیستم‌های حرارتی و مکانیکی است. این دستگاه‌ها قابلیت چاپ روی سطوح مختلف اعم از
1. سطوح نفوذپذیر
2. سطوح نفوذناپذیر
را دارند.

ازجمله چاپ روی سطوح نفوذپذیر می‌توان به چاپ روی کاغذ, کارتن , مقوا مانند جعبه بسته بندی دارو، جعبه بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی، چاپ روی پارچه اشاره کرد. همچنین چاپ روی سطوح نفوذناپذیر شامل چاپ روی پلاستیک و چاپ روی سلفون اعم از بسته بندی شکلات، بسته بندی قند، بسته بندی نان، بسته بندی غذاهای نیمه آماده، چاپ روی فلز، چاپ روی شیشه و … می‌باشد.

ویژگی‌ها و کاربردهای دستگاه تاریخ زن

مهم‌ترین موارد کاربرد دستگاه‌های تاریخ زن در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی، دام و طیور و دام‌پروری و … برای ثبت تاریخ تولید، انقضا، قیمت و … می‌باشد. در یک دستگاه تاریخ زن برای چاپ از حروف برنجی و آهنی در دو زبان فارسی و انگلیسی با فونت‌های دلخواه استفاده می‌شود. حروف برنجی کیفیت بالایی دارند و علاوه بر اینکه قابلیت تبادل حرارتی بالا و رسانایی خوبی دارند بلکه در هیچ شرایطی نیز زنگ نمی‌زنند.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• سرعت چاپ بالا
• عملکرد قوی
• خشک شدن چاپ روی بسته بندی در کمترین زمان
• قابلیت استفاده از رنگ‌های مختلف برای چاپ
• قدرت بالای جوهر در چسبندگی برای چاپ
• قابلیت تنظیم درجه حرارت دستگاه برای چاپ روی سطوح مختلف

انواع دستگاه‌های تاریخ زن

دستگاه‌های تاریخ زن در انواع مختلف طراحی و تولید می‌شوند. در اینجا به انواع مختلف این نوع دستگاه‌ها در سیستم بسته بندی کالا اشاره می‌کنیم.
• تاریخ زن دستی
• تاریخ زن نیمه اتوماتیک
• تاریخ زن رگباری ( اتوماتیک)
• تاریخ زن لیبل اتوماتیک
• انواع جت پرینتر کاتریجی (Dod)، جت پرینتر جوهرافشان (Cij)

دستگاه تاریخ زن دستی

این دستگاه که با عنوان دستگاه مکانیکی و حرارتی نیز شناخته می‌شود به‌صورت دستی عمل می‌کند و از ریبون حرارتی در رنگ‌های مختلف برای چاپ روی سطوحی مثل کیسه‌های پلاستیکی، پاکت، فویل آلومینیوم، لیبل، مقوا، چرم و … استفاده می‌نماید. به دلیل قیمت مناسب و کارکرد آسان این دستگاه در واحدهای تولیدی کوچک یا با حجم تولید پایین استفاده می‌شود.

در این دستگاه‌ها حروف و اعداد در یک کلیشه مخصوص قرار می‌گیرند که زیر دستگاه نصب می‌شود. ریبون در جای خود نصب می‌شود و از زیر شابلون حروف عبور می‌کند. پس از گرم شدن دستگاه با هر بار کشیدن دسته آن به سمت پایین قیمت و تاریخ چیده شده در شابلون روی بسته بندی نقش چاپ می‌شود.

مزایای تاریخ زن دستی حرارتی :

طراحی این دستگاه به‌گونه‌ای است که امکان چاپ زیبا روی تمامی سطوح بزرگ و کوچک را می‌دهد. کاربرد این دستگاه بسیار ساده و آسان است و ازنظر اقتصادی نیز یک چاپ مقرون‌به‌صرفه و ارزان‌ قیمت در دسترس تولیدکننده قرار می‌دهد. هزینه تعمیر و نگهداری این دستگاه پایین است و برای واحدهای کوچک تولیدی یا تولیدات خانگی بسیار مناسب است.

دستگاه تاریخ زن نیمه اتوماتیک

این دستگاه دارای سرعت‌ بالا ، کاربری آسان و هزینه تعمیر و نگهداری پایینی می‌باشد و عملکرد سه‌گانه‌ای برای چاپ دارد که به صورت زیر می‎‌باشند:
1. فرمان دستی
2. فرمان تایمری
3. فرمان پدالی

این دستگاه تاریخ زن برای چاپ تاریخ تولید و انقضا، سری ساخت، قیمت و وزن روی محصول به کار می‌رود. همچنین این دستگاه قابلیت چاپ روی انواع فیلم PVC/ OPP/ PE/ PT را دارا می‌باشد. این دستگاه مجهز به حروف انگلیسی و فارسی و در صورت نیاز روسی است. امکان استفاده از ریبون های رنگی در این دستگاه وجود دارد و روی تمامی سطوح می‌توان از چاپ این دستگاه استفاده نمود.

مزایای تاریخ زن نیمه اتوماتیک :

امکان استفاده از دستگاه در سه حالت دستی، پدالی و نیمه اتوماتیک
دارای ریبون حرارتی جهت چاپ
قابلیت چاپ در سه خط در رنگ‌های مختلف (تاریخ تولید، انقضا، قیمت)
دارای سیستم کنترل دما و زمان در چاپ
امکان استفاده از فونت‌های مختلف

دستگاه تاریخ زن اتوماتیک (رگباری)

در این دستگاه تاریخ زن از ریبون یا جوهر جامد برای چاپ استفاده می‌شود. تعداد خطوط چاپ تا 4 خط قابل‌ افزایش است. این نوع دستگاه‌ها در صنایع بسته بندی و در دستگاه‌های دو توزین و چهار توزین، ساشه، سیل ظروف و دستگاه‌های اتوماتیک استفاده می‌شود. دقت و سرعت عمل این دستگاه بسیار بالا است و قابلیت نصب روی تمامی دستگاه‌های ذکر شده را دارد. قابلیت چاپ روی سطوح مختلف و انواع فیلم از دیگر خاصیت‌های این دستگاه است.

ویژگی‌های تاریخ زن اتوماتیک (رگباری)

• امکان نصب دستگاه روی دستگاه‌های بسته بندی اتوماتیک
• دارای حداکثر 22 سطر چاپ
• قابلیت چاپ به‌صورت رگباری
• دارای سیستم دستگاه حرارتی و مکانیکی

دستگاه تاریخ زن لیبل اتوماتیک

دستگاه تاریخ زن لیبل اتوماتیک دارای تکنولوژی جوهر جامد است و این سرعت عملکرد دستگاه را بالا برده و توانایی چاپ تا 6 خط را برای آن فراهم می‌کند. واحدهای تولیدی با حجم تولیدی بسیار بالا می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. سرعت‌ بالای چاپ این دستگاه و امکان چاپ روی سطوح مختلف با سرعت 300 عدد در هر دقیقه از بارزترین مشخصات آن است. همچنین قابلیت تنظیم محل دقیق چاپ روی محصول از ویژگی بسیار خوب این دستگاه به شمار می‌رود.

مشخصات دستگاه تاریخ زن لیبل اتوماتیک

از مهم‌ترین مشخصات این دستگاه تاریخ زن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
استفاده از تکنولوژی فتوالکتریک
استفاده از شمارنده‌ی اتوماتیک
امکان تنظیم تعداد چاپ روی محصول
امکان تنظیم و یا تغییر مکان چاپ بر روی بسته بندی

جت پرینتر

جت پرینترها نوع پیشرفته‌تر دستگاه‌های تاریخ زن می‌باشند که در صنایع تولیدی با حجم تولید بالا بسیار کاربرد دارند. این دستگاه‌ها محدودیتی ازنظر
• نوع نوشته
• تعداد خطوط
• چاپ لوگو
• بارکد
و … ندارند و قابلیت چاپ تمامی موارد در این دستگاه‌ها وجود دارد.

جت پرینترها در انواع کارتریجی و جوهرافشان وجود دارند. نوع کارتریجی برای اصناف کاغذ و مقوا مناسب است و مدل جوهرافشان برای دیگر اصناف به کار می‌رود. استفاده از فونت‌های مختلف و متنوع و انواع فونت‌هایی که در ویندوز کامپیوترها وجود دارد از قابلیت‌های این دستگاه‌ها است بنابراین شما می‌توانید برای چاپ روی محصول خود از انواع فونت دلخواه استفاده کنید.
دستگاه بسته بندی پیروز پک قابلیت نصب انواع دستگاه تاریخ زن و جت پرینتر را دارد به‌ این‌ ترتیب شما می‌توانید روی انواع لفافه‌ها چاپ دلخواه را انجام دهید.

نکات کلیدی برای خرید دستگاه تاریخ زن و جت پرینتر

تا اینجا انواع دستگاه تاریخ زن و ویژگی‌های آن‌ها و جت پرینتر را معرفی نمودیم. در این بخش با ارائه برخی نکات شما را هنگام خرید دستگاه راهنمایی می‌نماییم

دستگاه تاریخ زن

تاریخ زن‌ها نسبت به جت پرینتر محدودتر می‌باشند و پیش از خرید آن‎‌ها بهتر است نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • دستگاه تاریخ زن، مجهز به کیشه یا جعبه حروف می‌باشد که هنگام کار، اپراتور باید حروفی که برای چاپ نیاز دارد را روی پک بچیند. به این ترتیب تاریخ از طریق چاپ حروف روی ریبون، اطلاعات را روی بسته محصولات درج می‌کند.
 • تاریخ زن‌ها تنها قادر به ثبت اطلاعات روی سطوح صاف می‌باشند.
 • این دستگاه تنها قادر به ثبت اطلاعات در 3 سطر می‌باشد.
 • با استفاده از دستگاه تاریخ زن تنها قادر به درج تاریخ تولید، انقضا و قیمت می‌باشید و امکان چاپ لوگو و بارکد توسط این دستگاه وجود ندارد.

جت پرینتر

این دستگاه نسبت به دستگاه تاریخ زن امکانات بیشتری دارد و لازم است هنگام خرید جت پرینتر به موارد زیر توجه نمایید:

 • جت پرینتر قادر است مطابق برنامه‌ای که دریافت می‌کند و با استفاده از کارتریج، اطلاعات را در 6 سطر با هر فونتی چاپ نماید.
 • با استفاده از این دستگاه قادر خواهید بود لوگو و بارکد را نیز نصب نمایید.
 • برخلاف دستگاه تاریخ زن، جت پرینتر فاقد جعبه حروف و کریشه می باشد و جاگزین این موارد حافظه ای است که دریافت برنامه توسط حافظه دستگاه و توسط کارتریج، دستگاه برای چاپ آماده خواهد شد.
 • جت پرینتر فاقد هر نوع محدودیت چاپ اطلاعات روی سطوح است. همچنین قادر به چاپ اطلاعات روی سطوح صاف و برآمده با هر جنسی همچون پارچه، کرک، مقوا، کارتن و … می‌باشد.
 • تنها محدودیتی که برای جت پرینتر می‌توان عنوان کرد، چاپ طول حروف می‌باشد. به این معنی که طول هر حرف نباید از 1.5 سانتی‌متر بیشتر باشد. برای نمونه برای آنکه جت پرینتر قادر به چاپ A باشد، اندازه این حرف از بالا تا پایین باید 1.5 سانتی‌متر باشد. در صورت تمایل به چاپ حروف بزرگ و درشت لازم است از جت پرینتر درشت نگار استفاده نمایید که بیشتر برای خطوط تولیدی بزرگ مورد استفاده می‌باشد.

این دستگاه ها در بسته بندی مواد و کالا های مختلف کاربرد بسیار زیاد و ضروری دارند.اما خود بسته بندی نیز باید مانند اطلاعات درج شده بر روی آن مناسب و با کیفیت باشد. دستگاه های بسته بندی پیروز پک از قبیل دستگاه بسته بندی لباس و دستگاه بسته بندی رولت می توانند به شما در این امر کمک کنند.

برخی دیگر از ماشین آلات صنایع پیروز پک:

 1. دستگاه بسته بندی کیک یزدی
 2. دستگاه بسته بندی ساندویچ سرد
 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناسان ما
  سبد خرید
  Optimized with PageSpeed Ninja