پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

دستگاه سلفون کش یا استرچ کش حرارتی و مدل‌های مختلف آن

دستگاه سلفون کش یا استرچ کش حرارتی و مدل‌های مختلف آن

توسط در مقالات 17 دسامبر 2019

دستگاه سلفون کش یا استرچ کش یکی از انواع دستگاه‌های بسته بندی است که کاربرد زیادی در این صنعت دارد. و امکان بسته بندی محصولات مختلف را فراهم می‌آورد.

کارایی بالا و سبکی وزن با سرعت مناسب از ویژگی‌های مهم این دستگاه‌ها به شمار می‌رود و استفاده از آن را برای کاربران مختلف بسیار ساده نموده است.

مزایای استفاده از سلفون یا استرچ در بسته بندی

سلفون نوعی روکش در بسته بندی محصولات است و استرچ در لغت به معنی کشیدن است. این نوع پوشش برای بسته بندی مواد غذایی گرم و سرد به کار می‌رود. از مهم‌ترین ویژگی‌های فیلم استرچ شفافیت بالا و چسبندگی زیاد آن است که منافذ زیادی روی آن وجود دارد و این منفذها مانند سوپاپ عمل می‌کنند و باعث تخلیه هوای داخل بسته بندی می‌شوند اما از ورود هوا به داخل بسته بندی جلوگیری می‌کنند.

این عمل از عرق کردن محصول , کپک زدن و فساد زودرس آن جلوگیری می‌نماید و باعث افزایش ماندگاری محصول می‌شود. همچنین شفافیت و زیبایی سلفون باعث جلا بخشیدن به محصول می‌شود و به زیبایی آن کمک بیشتری می‌نماید که در نهایت منجر به افزایش فروش آن محصول می‌شود.

کاربرد سلفون در بسته بندی

سلفون‌ها بیشتر در بسته بندی مواد غذایی به کار می‌روند و از مهم‌ترین کاربردهای این نوع پوشش در بسته بندی گوشت , بسته بندی مرغ , بسته بندی ماهی , بسته بندی سبزیجات مختلف مثل قارچ , گوجه‌فرنگی , بسته بندی میوه‌های مختلف می‌باشد. همچنین بسته بندی هر نوع غذایی که در ظروف یک‌بارمصرف عرضه می‌شود نیز با سلفون انجام می‌شود.

برای مثال بسته بندی غذاهای رستورانی ، بسته بندی کالباس و پنیر و بسته بندی سالاد از کاربردهای مهم این روش بسته بندی و دستگاه سلفون کش است.

انواع دستگاه سلفون کش

دستگاه‌های سلفون کش یا استرچ کش حرارتی به دو دسته تقسیم می‌شوند:
1- دستگاه سلفون کش دستی یا استرچ کش دستی
2- دستگاه سلفون کش اتوماتیک یا استرچ کش اتوماتیک
مدل دستی نیز خود شامل سه نوع دستگاه به‌صورت زیر می‌باشد :
1- سلفون کش یا استرچ کش فولادی
2- سلفون کش یا استرچ کش استیل بگیر
3- سلفون کش یا استرچ کش استیل نگیر
دستگاه سلفون کش دستی
دستگاه سلفون کش دستی دارای
1. المنت برش فیلم استرچ
2. اتو از جنس تفلون
می‌باشد.

روش کار دستگاه‌های دستی به این صورت است که رول استرچ روی دو غلتک قرار می‌گیرد و فیلم از مسیر مشخص‌شده روی دستگاه هدایت می‌شود و روی المنت برش جای می‌گیرد. وجود غلتک‌ها باعث سهولت در حرکت فیلم استرچ و انجام عملیات سلفون کشی می‌شود. المنت حرارتی یا برش موجود روی این دستگاه‌ها با یک مکانیسم ساده روی دستگاه سلفون کش نصب شده است که باعث برش فیلم استرچ در حین کار با دستگاه می‌شود.

روش کار استرچ کش دستی

روش کار استرچ کردن محصول به این صورت است که ابتدا محصول روی سینی جلوی دستگاه قرار داده می‌شود و فیلم به دور محصول پیچانده می‌شود سپس فیلم توسط المنت حرارتی برش داده می‌شود و مابقی آن در کناره‌های ظرف و به زیر آن انتقال داده می‌شود. برای افزایش چسبندگی فیلم به ته ظرف آن را روی صفحه تفلونی قرار می‌دهند.

این صفحه دارای تایمر تنظیم دما با توجه به‌سرعت کاربر است. دستگاه‌های دستی سلفون کش تا حداکثر 100 بسته بندی را در ساعت می‌توانند آماده‌سازی نمایند که با توجه به‌سرعت کاربر محاسبه می‌شود. این دستگاه همان‌طور که گفته شد برای بسته بندی مواد غذایی , سبزیجات و صیفی‌جات و بسته بندی میوه به کار می‌رود.

تفاوت انواع مدل‌های دستی

دستگاه‌های دستی در مدل‌های فولادی و بگیر و نگیر طراحی می‌شوند و تفاوت آن‌ها در جنس ورق به‌کاررفته در ساخت دستگاه می‌باشد. استرچ کش فولادی دستی دارای یک ورق فولادی با پوشش رنگ الکتروستاتیک می‌باشد اما در دستگاه‌های بگیر و نگیر از ورق استیل 316 و 304 استفاده شده است.

دستگاه‌های سلفون کش دستی در دو سایز 45 و 55 سانتی‌متر موجود است. دستگاه استرچ کش 45 سانتی‌متر قادر به استفاده از سلفون با ماکزیمم عرض رول 40 سانتی‌متر و دستگاه سلفون کش 55 سانتی‌متری قادر به استفاده از سلفون با ماکزیمم عرض رول 50 سانتی‌متر می‌باشد. از مهم‌ترین کاربردهای دستگاه‌های دستی سلفون کش می‌توان به کاربرد آن در سوپر مارکت ها , هایپرمارکت ها , قصابی‌ها , واحدهای تولیدی کوچک و بسته‌بندی‌های خانگی اشاره نمود.

دستگاه استرچ کش تمام‌اتوماتیک

روش کار دستگاه‌های استرچ کش اتوماتیک به این صورت است که ابتدا محصول به همراه ظرف روی خط قرار می‌گیرد و دستگاه به‌صورت اتوماتیک عملیات سلفون کشی , برش و چسباندن را روی ظرف انجام می‌دهند و سلفون اضافی را نیز به ته ظرف می‌چسباند.

سرعت این دستگاه‌ها در مقایسه با دستگاه‌های دستی بسیار بالاتر است و این دستگاه‌ها قادر به بسته بندی به تعداد 1200 عدد ظرف در هر ساعت می‌باشند. این دستگاه را کارخانه‌های بزرگ تولیدی با سرعت تولید بالا برای صنایع مختلف به ویژه بسته بندی محصولات پروتئینی و تولیدکنندگان بزرگ قارچ خوراکی استفاده می‌کنند.

نکات مهم در استفاده از دستگاه‌های سلفون کشی

همان‌طور که گفته شد این دستگاه‌ها در دو نوع استیل و غیر استیل تولید می‌شوند. توصیه می‌شود برای بسته بندی مواد غذایی خشک از دستگاه استرچ کش رنگی و برای بسته بندی محصولات تر یا مرطوب از دستگاه استیل یا فولادی استفاده شود. نکته مهم در استفاده و خرید این دستگاه‌ها وجود قسمت تفلون برای حرارت دهی سلفون است. برخی از این دستگاه‌ها این قسمت را ندارند بنابراین احتمال چسبیدن سلفون به دستگاه وجود دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟
    Powered by