پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

دستگاه های بسته بندی و دانستنی های آن

دستگاه های بسته بندی و دانستنی های آن

توسط در مقالات 17 دسامبر 2019

دستگاه های بسته بندی کالا، شامل انواع ماشین‌آلاتی است که مراحل مختلف بسته بندی را انجام داده و یا تکمیل می‌کنند. دستگاه های بسته بندی انواع مختلفی دارند اما پیش از پرداختن به مدل‌های مختلف این دستگاه‌ها قصد داریم مقدمه‌ای بر بسته بندی داشته باشیم.

یک بسته بندی مناسب نشان‌دهنده:

 • سلامت و کیفیت و اعتبار کالا
 • بازاریابی , فروش و سود
 • چرخیدن خط تولید

می‌باشد.

اولین نگاه مشتری به بسته بندی است که می‌تواند جذب‌کننده مشتری باشد. یکی از مهم‌ترین نیازها در بسته بندی محصولات مختلف استفاده از انواع دستگاه های بسته بندی است. با ما همراه باشید تا با نقش ماشین بسته بندی در دنیای مدرن امروز بیشتر آشنا شوید.

نقش دستگاه های بسته بندی در اقتصاد مدرن

صنعت بسته‌بندی نقش عظیم و غیرقابل‌انکاری در تمامی صنایع دیگر دارد و ردپای آن را می‌توان در هر گوشه و کنار دید. اما هر نوع بسته‌بندی نمی‌تواند نقش تعیین‌کننده در اقتصاد داشته باشد زمانی که سخن از بسته‌بندی به میان می‌آوریم منظور ما بسته‌بندی است که دارای کارایی لازم بوده و مناسب برای بازاریابی و مارکتینگ باشد.

بدون یک دستگاه بسته بندی مناسب هیچ خط تولیدی کامل نیست اگرچه در سال‌های گذشته نقش بسته بندی تا به این اندازه پررنگ نبود اما امروزه کمتر کالایی وجود دارد که در بسته‌بندی مناسب عرضه نشود. تولید و کسب‌وکار شما هر چه که باشد بدون یک بسته بندی مناسب ناکامل است و نمی‌تواند عنوان یک اقتصاد فعال را یدک بکشد.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید ” تأثیر بسته بندی و چاپ در قیمت کالا و محصولات مختلف” را مطالعه نمایید.

اهمیت بسته بندی در اقتصاد مدرن

ماندگاری , سلامت , کیفیت و زیبایی محصول در یک بسته‌بندی اهمیت ویژه‌ای دارد. برای مثال مهم است که گردوغبار وارد بسته نشود و یا از تماس هوا با محصول جلوگیری شود. تفاوت یک شرکت بزرگ و معتبر با شرکت‌های نوپا و کوچک در نوع بسته‌بندی کالای تولیدی آن‌ها است زیرا متأسفانه هنوز هم شاهد آن هستیم که شرکت‌های کوچک به بسته بندی محصولات خود آن‌چنان‌که بایدوشاید توجه نمی‌کنند.

اما باید بدانیم که بسته بندی پیشنهادهای بسیار خوبی برای ما دارد: چرا به طول عمر و ماندگاری محصول خود توجه نکنیم درحالی‌که یک بسته بندی مناسب می‌تواند عمر محصول ما را چندین برابر افزایش دهد. به نظر شما مشتری محصولی را خریداری می‌کند که عمر چندروزه دارد یا محصولی که تا دو سال ماندگاری دارد؟

همچنین یک بسته بندی مناسب ازنظر بهداشتی جایگاه بالاتری دارد. خرید محصول فله‌ای ازنظر بهداشتی مناسب‌تر است یا یک محصول با کیفیت در یک بسته شکیل؟ اگرچه بسته بندی در حوزه مواد غذایی تحولی بزرگ به وجود آورده است اما این تنها یک‌طرف قضیه است و اقتصاد مدرن امروز به چیزی بیش از بسته بندی مواد غذایی نیاز دارد. حتی سیگار مصرفی نیز اگر در یک بسته بندی مناسب قرار داشته باشد تأثیر بیشتری روی مشتری خواهد داشت.

تا به اینجا به اهمیت بسته بندی پرداختیم اما بسته‌بندی برای موجود بودن به انواع دستگاه های بسته بندی نیاز دارد. در اینجا به اهمیت دستگاه های بسته بندی در کارخانه‌ها و خطوط تولید و مشاغل خانگی می‌پردازیم.

انواع دستگاه های بسته بندی مورد کاربرد در کسب‌وکارهای مختلف

مشخص کردن تعداد دقیق دستگاه های بسته بندی کار درست و معقولی نیست زیرا به تعداد محصولات مختلف می‌تواند دستگاه بسته بندی وجود داشته باشد. گاهی نیاز است که یک خط تولید بنا بر ضرورت و محصولاتی که تولید می‌کند دستگاه بسته بندی سفارشی و انحصاری خود را داشته باشد بنابراین نمی‌توان تعداد دقیقی از ماشین‌های بسته بندی مشخص نمود.

پیچیده‌ترین بخش مارکتینگ مربوط به نوع , قیمت و ویژگی‌های دستگاه های بسته بندی است و این دستگاه‌ها نقش اول را در خطوط تولید مواد غذایی ایفا می‌کنند.
اما از نگاهی دیگر می‌توان این دستگاه‌ها را دسته‌بندی نمود. اما پیش از به وظایف یک دستگاه بسته‌بندی می‌پردازیم.

وظایف دستگاه های بسته بندی

گفتیم که دستگاه های بسته بندی اهمیت زیادی در خطوط تولید دارند و تکمیل‌کننده فرایند تولید محصول می‌باشند زیرا محصول شما هر چه که باشد نیاز دارد تا در مرحله آخر در یک بسته مناسب قرار گیرد و برای ورود به بازار فروش آماده شود.

اما اگر کیفیت این بسته مطابق با اصول بازاریابی نوین نباشد نمی‌تواند کمکی به فروش محصول شما نماید و حتی باعث خراب شدن وجهه برند شما خواهد شد و این می‌تواند ضرر بزرگی برای کسب‌وکار شما به شمار آید و حتی ممکن است باعث توقف خط تولید شما گردد.

در ادامه با انواع دستگاه های بسته بندی آشنا می‌شویم و چند دستگاه بسته بندی قدرتمند را به شما معرفی می‌کنیم که دارای مزایای زیادی ازجمله:

 • کاهش هزینه‌های نیروی کار
 • افزایش کارایی در فرایند بسته بندی محصول
 • افزایش سرعت در خطوط تولید
 • شکیل‌تر و زیباتر نمودن محصول با یک بسته مناسب
 • و …

می باشند.

انواع دستگاه های بسته بندی

در یک طبقه‌بندی انواع دستگاه های بسته بندی را می‌توان به:
1-دستگاه های بسته بندی اتوماتیک
2- دستگاه های بسته بندی نیمه اتوماتیک
تقسیم نمود. اما انواع دستگاه های بسته بندی شامل
• دستگاه پرکن
• دستگاه دوخت
• دستگاه تسمه زن
• دستگاه استرچ کش
• دستگاه برچسب‌زن
• ماشین‌آلات خشک‌کن
• ماشین‌آلات شست‌وشو
• دستگاه های بسته بندی عمودی
• دستگاه های بسته بندی بالشی
• دستگاه های بسته بندی ثانویه و غیره

دستگاه های بسته بندی قدرتمند و کاربردی

شرایط امروز ما را از دسترسی به بازارهای جهانی محروم نموده است بنابراین نمی‌توانیم دسترسی کاملی به بانک اطلاعات B2B های بین‌المللی مثل علی‌بابا و ساخت چین داشته باشیم و برای تکمیل اطلاعات خود تنها توانسته‌ایم از نسخه‌های ایرانی مثل ویترین نت استفاده کنیم. حاصل یافته‌ها در اینجا ارائه‌شده است.

گام اول طبقه‌بندی نسبتاً کامل از انواع دستگاه های بسته بندی
1. ماشین‌آلات پرکن شامل
1.1 دستگاه پرکن حجمی و پودری
1.2 دستگاه پرکن توزینی
1.3 دستگاه پرکن گرانولی
1.4 دستگاه ساشه مدادی
1.5 دستگاه پرکن خطی مایعات
1.6 دستگاه پرکن مایعات روتاری
1.7 دستگاه پرکن مایعات غلیظ
2. ماشین‌آلات لیبل زن شامل
3. دستگاه دربند
4. دستگاه بسته بندی سلفون از زیر
5. دستگاه بسته بندی سیل
6. دستگاه بسته بندی چای و دم‌نوش
7. دستگاه بسته بندی حبوبات و خشکبار
8. دستگاه بسته بندی سلفون از رو
9. دستگاه ترمو فرم فیل سیل
10. اسکین پک
11. دستگاه وکیوم
12. سلفون استرچ
13. دستگاه دوخت نخی
14. دستگاه شیرینگ
15. دستگاه دوخت پلاستیک

در یک حالت کلی ما 15 نوع دستگاه بسته بندی داریم که می‌توانند در خطوط تولید قرار گیرند و محصولات مختلف را بسته بندی نمایند. از منظری دیگر می‌توان دستگاه های بسته بندی را بر اساس جایگاه آن‌ها در خطوط تولید طبقه‌بندی نمود.
در مقالات بعدی در مورد هر یک از دستگاه های بسته بندی بالا و کاربرد آن‌ها در خطوط تولید شرح مختصری ارائه خواهیم کرد.

کارکرد دستگاه های بسته بندی

بسته بندی برای محافظت از محصول یک امر ضروری است و یک بسته‌بندی خوب با یک دستگاه بسته بندی خوب و با کیفیت حاصل می‌شود. ازاین‌رو دستگاه های بسته بندی نقش فزاینده‌ای در این زمینه ایفا می‌کنند که می‌توان به:

بهبود کارایی

فرآیند بسته بندی توسط دستگاه های بسته بندی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک سریع‌تر از نوع دستی انجام می‌شود. برای مثال دستگاه بسته بندی شکلات در عرض چند دقیقه می‌تواند صدها هزار شکلات را بسته بندی نماید.

تضمین کیفیت بسته بندی

ایجاد شرایط لازم برای افزایش عمر و ماندگاری و مقاومت محصول اعم از:
وکیوم
بسته بندی با دوام
اسکین پکینگ
و کاهش حجم کاری و بهبود شرایط برای بسته بندی محصولات حساس‌تر و بزرگ یا سنگین به‌ویژه در بسته بندی صادراتی
محافظت از کارکنان
محافظت از کارکنان در مقابل
گردوغبار
محصولات سمی و یا خطرناک
جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست
صرفه‌جویی در هزینه‌ها
کاهش هزینه‌های نگهداری و ذخیره‌سازی محصولات با یک بسته‌بندی بهینه برای محصولات قابل تراکم مثل
پنبه
ابریشم
تنباکو
کتان و …
افزایش ایمنی محصول
افزایش ایمنی محصول با حذف تماس دست با مواد غذایی و دارویی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Open chat
  سلام
  چطور میتونم کمکتون کنم؟
  Powered by