پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

دستگاه پرکن مایعات متنوع ترین دستگاه های بسته بندی

دستگاه پرکن مایعات مواد مختلف همچون مایعات، گازها، قطعات جامدات و … درون یک ظرف مشخص ریخته و برای بسته بندی آماده می‌کنند. شاید تصور کنید که دستگاه پرکن مایعات کاربری آسانی دارد، اما انتخاب دستگاه مناسب و استفاده از آن به این سادگی نیست. ماشین آلات پرکن مایعات در انواع گوناگونی برای متریال‌ها مختلف تولید می‌شود. برای نمونه بسته بندی یک گاز سمی نیازمند درجه ایمنی مناسبی می‌باشید و یا برای بسته بندی یک مایع چسبنده با مشکلات روبه‌رو خواهید بود که به یک ماشین بسته بندی مناسب نیاز خواهید داشت. از این رو ضروری است که دستگاه پرکن مایعات دارای تنوع باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم انواع زیر شاخه‌های این نوع دستگاه بسته بندی را معرفی نماییم.

لزوم استفاده از دستگاه پرکن مایعات

استفاده از ماشین بسته بندی پرکن ضمن افزایش بهره‌وری کمک زیادی به دقت بسته بندی کرده و به میزان زیادی دقت بسته بندی را افزایش می‌دهد. مایعات مختلف به‌منظور ریخته شدن در ظروف و بطری‌ها نیازمند روشی هستند که ضمن داشتن دقت و سرعت عمل، مکانیسم مؤثر، ساده و بدون دردسری داشته باشند. ازاین‌رو می‌توان با به‌کارگیری دستگاه پرکن مایعات این نیاز را رفع نمود.

ازآنجاکه مایعات ازنظر گرانروی با هم متفاوت هستند به مکانیسم تزریق مختلفی نیز نیازمند می‌باشند برای مثال نحوه جاری شدن یک لیوان آب با یک ظرف مارمالاد تفاوت دارد. بنابراین در دستگاه‌های پرکن نیز باید از مکانیسم‌های مختلف برای پر کردن مایعات گوناگون استفاده نمود و استفاده از ماشین آلات  مخصوص پر کردن مایعات بسته به نوع تولیدات کارخانه لازم و ضروری می‌باشد.

دستگاه پرکن مایعات غلیظ و رقیق

نوع بسته بندی مایعات به تفاوت غلظت ویا چگالی آنها نسبت به یکدیگر بستگی دارد. در دستگاه‌های پرکن مایعات، از نظر تفاوت چگالی مایعات به دو دسته ماشین پرکن مایعات غلیظ و دستگاه پرکن مایعات رقیق تقسیم می‌شوند.

انواع نوشیدنی‌ها اعم از آبمیوه‌ه، شربت‌ها،شیر، نوشابه، دلستر و عرقیجات گیاهی و سایر مایعات مشابه در دسته مایعات رقیق جای داشته و درست شبیه یه آب رفتار می‌کنند. اما مایعاتی همچون عسل که گرانروی بالا یا ویسکوزیته زیادی دارند، در دسته مایعات غلیظ جای دارد. از این رو برای بسته بندی چنین مایعاتی با گرانروی بالا به دستگاه‌هایی متفاوت از دستگاه بسته بندی مایعات رقیق مثل آب و آبمیوه نیاز خواهید داشت.

برای بسته بندی مواد لبنی نیز از دستگاه پرکن مایعات استفاده می‌شود. اما این مواد غذایی نیز با هم تفاوت دارند برای مثال ماست و خامه از جمله مایعات غلیظ به شمار می‌روند درحالی‌که دوغ, شیر و شیرکاکائو از مایعات رقیق محسوب می‌شوند.

مکانیسم پر شدن در دستگاه پرکن مایعات

برای یک دستگاه پرکن مایعات سه مکانیسم
1. پمپی
2. پرکن ثقلی
3. و پرکن سیلندری پیستونی
جهت تزریق مایعات با هر نوع گرانروی وجود دارد.
ممکن است یک روش برای بسته بندی یک مایع مناسب بوده اما برای دیگر مایعات کاربردی نداشته باشد. بنابراین انتخاب درست مکانیسم تزریق مایعات بسیار مهم است.

سیستم تزریق پمپی

مکانیسم پمپی برای انواع مایعات کاربرد دارد. این روش دقت بالایی ندارد. این روش برای پر کردن مایعاتی مثل گریس سرد که چسبندگی زیادی دارد بسیار مناسب می‌باشد.

سیستم تزریق ثقل

سیستم تزریق ثقل عموما برای بسته بندی مایعاتی نظیر دوغ، عرقیجات گیاهی، بسته بندی انواع شوینده کاربرد دارد. سیستم تزریق ثقل از ارزان‌ترین مکانیسم‌های پرکردن می‌باشد و عمل پرکردن را توسط جاذبه و وزن خود مایع انجام می‌دهد. این روش برای طراحی دستگاه پرکن مایعات رقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم تزریق سیلندر پیستون

مکانیسم تزریق سیلندر پیستون، روش است که در برخی از دستگاه‌های پرکن اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش به دلیل دقت بالایی که دارد بهترین گزینه برای بسته بندی و پر کردن مایعات با غلظت بالا می‌باشد. از آنجایی که در این روش حجم ثابت مایع به‌صورت دقیق تنظیم می‌شود، خطای تزریق بسیار پایین است بنابراین برای مایعات غلیظ عموما از سیستم تزریق سیلندر پیستون استفاده می‌شود.

انواع دستگاه‌های پرکن

در اینجا به بررسی انواع دستگاه‌های پرکن مایعات می‌پردازیم:

دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک

استفاده از یک خط کامل پرکن مایعات برای تولید مایعات در تیراژهای انبوه مرسوم می‌باشد. بنابراین مایعات توسط دستگاه پرکن اتوماتیک تا سقف 2000 بطری 1 لیتری با درصد خطای 0/1 در هر ساعت پر می‌شوند.

دستگاه پرکن روتاری

در این دستگاه‌ها محل ظروف و بطری به‌صورت دایره بوده و نسبت به پرکن‌های خطی فضای کمتری را اشغال می‌کنند. در این دستگاه‌ها می‌توان از سیستم تزریق پمپ، سیلندر و پیستون و حتی ثقل استفاده نمود.

دستگاه پرکن بشکه

ظروف بزرگ 220 لیتری را توسط دستگاه پرکن بشکه می‌توان بسته بندی نمود. در این روش ابتدا بشکه‌ها روی رولیک قرار گرفته و سپس به زیر نازل تزریق منتقل می‌شوند.

دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک

این نوع دستگاه‌ها نیز با سیستم تزریق پمپ، ثقل و یا سیلندر پیستون قابل طراحی می‌باشند. دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک در دو نوع
1. رومیزی
2. و شاسی دار
طراحی و تولید می‌شود.
حجم کار این دستگاه با توجه به نازل تزریق مشخص می‌شود.

دستگاه پرکن گریس

گریس ماده‌ای با چسبندگی بالا می‌باشد و توصیه می‌شود با استفاده از مکانیسم تزریق پمپی، بسته بندی شود. در این روش سیستم تزریق از کف انجام میشود و مانع ایجاد حباب و فاصله در ظروف می‌گردد.

دستگاه پرکن عسل

از دیگر مایعات دارای ویسکوزیته بالا عسل است. مکانیسم سیلندر و پیستون بهترین روش پر کردن عسل می‌باشد. می‌توان مخزن و تعداد سیلندرها را برای بالا بردن سرعت افزایش داد. بهتر است عسل قبل از تزریق گرم شود تا پر کردن بهتر انجام گیرد.

دستگاه پرکن گالن

از دستگاه پرکن گالن برای پر کردن مایعاتی نظیر آب رادیاتور و عرقیات که در گالن‌های 20 لیتری تزریق می‌شوند استفاده می‌شود. با استفاده از حسگر لودسل دقت این عملیات افزایش می‌یابد.

نکات خرید دستگاه پرکن مایعات

همانطور که اشاره شده دستگاه‌های بسته بندی پرکن به هفت زیرشاخه اصلی دسته‌بندی می‌شوند. این زیرشاخه‌ها هرکدام توسط شرکت‌های مختلف طراحی، تولید و به بازار عرضه می‌شوند. اگر شما یک تولیدکننده محصولات مختلف هستید برای خرید یک دستگاه پرکن به چه چیزهایی توجه می‌کنید؟

البته قیمت یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای خرید ماشین‌آلات پرکن مورد توجه است اما شما بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که سلامت محصول شما را با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد تضمین نماید. برای مثال اگر شما تولیدکننده نوشابه هستید و قصد خرید یک دستگاه پرکن نوشابه برای خط تولید خود دارید بسیار مهم است که محصول خود را طوری بسته بندی کنید که گاز خود را از دست ندهد و کف نکند.

عوامل موثر در خرید دستگاه پرکن مایعات

دستگاه پرکن مخصوص مواد مایع، در دسته ماشین آلات پیچیده جای دارد، از این رو برای بهره‌وری مناسب از آن الزامات زیادی از جمله میزان خورندگی محصول، تیراژ تولید، محدودیت جایگاه و سقف محلی که دستگاه در آن کار خواهد کرد و بسیاری موارد هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Open chat
    سلام
    چطور میتونم کمکتون کنم؟