پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

ماشین بسته بندی و تجهیزات مورد نیاز در بسته بندی مواد غذایی

توسط 26 آذر 1398

ماشین بسته بندی مواد غذایی یکی از مهم‌ترین تجهیزات موجود در کارخانجات مواد غذایی بشمار می‌رود و دارای چندین عملکرد مهم از جمله موارد زیر می‌باشد:

 • محافظت از ماده غذایی
 • حفاظت از ظاهر، طعم، رنگ و کیفیت مواد غذایی
 • ارائه اطلاعاتی نظیر تاریخ تولید و انقضای محصول، طرز استفاده محصول، مواد تشکیل دهنده به مصرف کننده

همچنین برای در صنایع غذایی برای بسته‌بندی مواد غذای بهتر است از مواد بیولوژیک جهت حفظ کیفیت و محافظت بهتر محصولات استفاده شود. ماشین بسته بندی برای بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد در انواع مدل‌ها و کاربرد‌های مختلف موجود می‌باشد که در ادامه به بررسی چند مدل از انواع دستگاه بسته بندی خواهیم پرداخت.

تعریف بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی عموما در سه گروه اولیه، ثانویه و ثالثیه جای می‌گیرد. بسته‌ بندی‌های معمولی و متعارف قادر به فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری محصولات نمی‌باشند، از این‌رو برای بسته بندی برخی محصولات از رویکردها و طراحی‌های متفاوتی برای بسته بندی محصولات استفاده می‌کنند. برخی بسته‌بندی‌های خاص شامل موارد زیر می‌باشند:

 • روکش‌ها و پوشش‌های خوراکی
 • بسته بندی فعال با اتمسفر تعدیل شده (MAP)
 • ترکیبی از مواد بسته بندی کننده

تجهیزات مورد نیاز در بسته بندی مواد غذایی

برای بسته بندی مواد غذایی باید از بسته‌های ویژه‌ای استفاده کرد که به تداوم، ماندگاری و حفظ کیفیت محصول کمک نمایند. برخلاف سایر محصولات که برای بسته‌بندی نیازمند تجهیزات خاصی نیستند، برای بسته بندی مواد غذایی به دلیل مدت زمان محدود برای نگهداری نیازمند بسته‌بندی خاص می‌باشند. زیرا حفظ کیفیت و تضمین ایمنی مواد غذایی از مهم‌ترین ابعادی است که باید مورد توجه قرار گیرد. باتوجه به این امر مهم امرزه محققین و دانشمندان صنایع از روش‌های ویژه‌ای برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌کنند تا ایمنی و حفظ کیفیت این مواد بیشتر و بهتر صورت پذیرد.

به علاوه در بسته بندی باید معیارهای خاصی رعایت شود که این معیارها چه در مدل‌های بسته بندی متعارف و چه بسته بندی‌های ویژه لازم است مورد توجه قرار گیرد. مهم‌ترین این معیارها حفاظت بسته بندی از مواد غذایی می‌باشد که دارای خواص زیر می‌باشند:

 • خواص مانع شونده ( در مقابل نور، آب، گاز و بو )
 • خواص بصری (شفافیت)
 • خواص قوام، قالب‌گیری، ویژگی‌های نوشتاری و چاپ
 • خواص مقاومت در مقابل مواد شیمیایی و دما
 • خواص دفع مواد زائد
 • خواص آنتی استاتیک

همچنین لازم است کاربری آسان بسته‌بندی نیز برای مصرف کنندگان مورد توجه قرار گیرد. به علاوه مواد بکار رفته در بسته‌بندی‌ها باید بسیار مرغوب باشد و فعل و انفعالات بین بسته‌بندی و ماده غذایی درون آن نباید بر کیفیت محصول تاثیر گذارد

معرفی چند نمونه ماشین بسته بندی مواد غذایی

در ادامه با چند نمونه از انواع ماشین بسته بندی آشنا می‌شویم:

ماشین بسته بندی خودکار شکلات پیچ بر سرعت

ماشین بسته بندی خودکار شکلات به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند با سرعت 800 محصول در دقیقه بسته بندی نماید و به صورت الکترومکانیکی هدایت می‌شود.

ماشین بسته بندی بیسکویت خامه‌دار

این ماشین بسته بندی جهت بسته بندی بیسکویت های خامه‌دار در اشکال مختلف اعم از چهارگوش، مستطیل، گرد و … طراحی شده است و دارای بازدهی بالایی می‌باشد و سرعت دستگاه توسط اپراتور قابل تنظیم می‌باشد.

متریال بکار فته در ساخت این ماشین بسته‌بندی کیفیت بالایی دارد و دستگاه از قدرت و دوام مناسبی جهت بسته بندی بیسکویت کرم‌دار برخوردار است. در این دستگاه بیسکویت‌ها به صورت دستی روی نقاله قرار می‌گیرند. سپس بسکویت‌ها توسط کشنده نایلونی به قسمت جعبه پیچ فرستاده می‌شوند و به صورت متمرکز درون جعبه چیده می‌شوند. این بخش نیز به سادگی قابل تنظیم می‌باشد. در نهایت بسته‌بندی توسط فک‌های چرخان و گرم انجام می‌شود.

ماشین بسته بندی چند سر servo bugger

ماشین بسته‌بندی چند سر مطابق با آخرین متدها و فناوری‌های روز دنیا طراحی شده و از کیفیت، بازدهی و سرعت بسیار بالایی برخوردار است. این دستگاه بسته بندی از نظر پارامترهای گوناگون تست شده و عملکرد آن مورد بررسی قرار گرفته است. این دستگاه کاملا بدون نقص بوده و تولید کنندگان زیادی برای بسته بندی با کیفیت محصولات خود از این دستگاه استفاده می‌کنند. این ماشین برای بسته بندی انواع محصولات غذایی کاربرد دارد.

ماشین پر کن

ماشین پرکن یکی از پرطرفدارترین دستگاه‌ها برای بسته بندی مواد غذایی می‌باشد و تا کنون با استقبال گسترده‌ای روبرو بوده است. این ماشین بسته بندی مصرف انرژی بسیار پایین و سرعت بسیار بالایی دارد و برای بسته بندی انواع

 • مواد غذایی و محصولات مایع
 • مواد پودری
 • و مواد گرانولی

مناسب می‌باشد.

ماشین بسته بندی چند منظوره

ماشین‌های بسته بندی چند منظوره برای بسته بندی انواع گوناگون مواد غذایی کاربرد دارند. صنایع بسته بندی پیروز پک طراحی، تامین و مدیریت پروژه، کنترل تولید و استفاده از سیستم‌های رایانه‌ای را برای ساخت و تولید این ماشین بسته بندی به صورت تخصصی به کار بسته است. ماشین‌های با بستر مسطح از مدل‌های گوناگون دستگاه بسته بندی هستند که مجهز به بستری مسطح با بازدهی بالا و کاربری آسانمی‌باشند.

به علاوه این دستگاه بسته بندی قیمت بسیار مناسبی داشته و با فیلترهای بسته‌بندی مختلف در انواع گوناگون و با مشخصات کاربری مختلف تولید می‌شود. علاوه بر ماشین‌های بسته بندی استاندارد، انواع ماشین‌های بسته بندی با طراحی متفاوت و خاص نیز در بازار به مشتریان عرضه می‌گردد.

ماشین بسته بندی نیمه اتوماتیک

ماشین بسته بندی نیمه اتوماتیک کاربری آسانی دارد و برای بسته‌بندی و لفاف‌بندی محصولات در انواع کیسه‌ها کاربرد دارد. این ماشین بسته‌بندی برای

و سایر محصولات مناسب می‌باشد. برخی از انواع ماشین‌ آلات بسته بندی نیمه اتوماتیک شامل موارد زیر می‌باشند:

 • VNS ماشین وکیوم اتوماتیک با جریان نیتروژن و بسته بندی
 • سیلرهای پهنه‌ای مناسب برای پر کردن و بسته بندی کیسه‌های کوچک

ماشین بسته بندی افقی

دستگاه‌های افقی برای بسته‌بندی بیسکویت‌های ایستاده در انواع مختلف مناسب هستند. در این دستگاه بیسکویت‌ها به درون قیفک اصلی فرستاده می‌شوند. این دستگاه به دلیل طراحی مدرن مناسب برای

 • تغذیه خودکار
 • انتخاب طول زمان بارگیری
 • انتقال آرام بیسکویت‌ها روی تسمه اصلی و تسمه نایلون‌دار

می‌باشد. در این دستگاه تسمه‌ها به صورت کاملا ملایم مواد را به سمت بسته‌بندی و بخش جعبه پیچ قابل تنظیم هدایت می‌کنند. برش و بستن نهایی در این ماشین توسط فرفره‌های چرخان انجام می‌گردد.

سری مینی پک

ماشین بسته بندی مینی‌ پک چند سالی است که برای بسته بندی مواد غذایی مختلف کاربرد دارد. این دستگاه برای بسته بندی دانه‌های پودر شده، بسته بندی قهوه و بسته بندی محصولات ریز مناسب است. از مهم‌ترین مشخصات فنی این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت دستگاه ۱ تا ۲۰ واحد
 • سرعت دستگاه ۴۰ تا ۱۸۰ بسته بندی در دقیقه
 • روش بسته بندی : ۳ طرفه ، ۴ طرفه و مرکزی

ماشین بسته بندی پروز پک

ماشین بسته بندی پروپک برای بسته بندی فشرده مناسب است و عملکرد آن اتوماتیک می‌باشد. این دستگاه براساس مدل E طراحی شده و قادر به بسته بندی 10000 ظرف یکبار مصرف در مدت 8 ساعت می‌باشد. همچنین این دستگاه بسته بندی جریان مواد مایع را درون خود حفظ کرده و کاربری بسیار ساده‌ای دارد. به علاوه مصرف انرژی این دستگاه بسیار پایین است.

پیروز پک در تولید انواع دستگاه های بسته بندی که در بالا به آنها اشاره شد, فعالیت می کند و موفق شده تا دستگاه بسته بندی رولت, دستگاه بسته بندی کیک یزدی و… را تولید و به عرضه برساند.

برخی از دستگاه های بسته بندی که در بالا به انواع آن شاراه شد:

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناسان ما
  سبد خرید