پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

ماشین بسته بندی و تجهیزات مورد نیاز در بسته بندی مواد غذایی

ماشین بسته بندی و تجهیزات مورد نیاز در بسته بندی مواد غذایی

توسط در مقالات 17 دسامبر 2019

بسته بندی مواد غذایی توسط ماشین بسته بندی دارای چندین عملکرد مهم می باشد که از آن جمله می توان به
• محافظت از ماده غذایی
• حفظ ویژگی های ماده غذایی اعم از ظاهر , طعم , رنگ و کیفیت آن
• ارائه اطلاعات ماده غذایی به مصرف کننده
اشاره نمود.

همچنین برای بسته بندی این مواد باید از مواد بیولوژیک جهت محافظت بهتر و حفظ کیفیت آن استفاده نمود. برای بسته بندی از ماشین بسته بندی استفاده می شود. اما ماشین بسته بندی نیز انواع مختلفی دارد که در این جا به بررسی چند مدل از انواع دستگاه بسته بندی می پردازیم.

تعریف بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی عمدتا در سه گروه اولیه , ثانویه و ثالثیه قرار می گیرند. از آنجا که بسته بندی های معمولی و متعارف نمی توانند شرایط مناسب برای نگهداری از محصول را فراهم نمایند از رویکردهای دیگری در صنعت بسته بندی و طراحی آن برای برخی از محصولات استفاده می شودک.

  • بسته بندی های خاص شامل
  • پوشش ها و روکش های خوراکی
  • بسته بندی فعال با اتمسفر تعدیل شده ( MAP )
  • ترکیبی از مواد بسته بندی کننده

می باشد.

تجهیزات مورد نیاز در بسته بندی مواد غذایی

مواد غذایی نیازمند بسته بندی های ویژه ای می باشند که به حفظ کیفیت و تداوم ماندگاری آنها کمک نماید. برخلاف سایر مواد که در بسته بندی نیاز به تجهیزات ویژه ای ندارند اما مواد غذایی از آنجا که دارای طول مدت نگهداری محدودی بوده نیاز به بسته بندی بسیار خاصی دارند. زیرا تضمین ایمنی این مواد از مهمترین ابعادی است که باید در بسته بندی آنها به حساب آید. با توجه به ایمنی و حفظ کیفیت مواد در طول مدت نگهداری امروزه دانشمندان صنایع از روش های خاصی برای بسته بندی مواد استفاده می کنند.

همچنین در بسته بندی باید معیارهای خاصی را رعایت نمود که این معیارها در هر مدل بسته بندی چه متعارف و چه ویژه باید مورد توجه قرار گیرند. از مهم ترین این معیار ها می توان به محافظت بسته بندی از مواد غذایی اشاره کرد که به آن ها خواص مانع شونده ( در مقابل نور , آب, گاز ,بو ) و خواص بصری ( شفافیت) و خواص قوام , قالب گیری , ویژگی های نوشتاری و چاپ و خواص مقاومت در مقابل مواد شیمیایی و دما , دفع مواد زائد و خواص آنتی استاتیک گفته می شود. همچنین کاربری آسان بسته بندی برای مصرف کنندگان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. از دیگر ویژگی های بسته بندی خوب این است که فعل و انفعالات میان مواد بسته بندی و مواد غذایی نباید بر کیفیت آنها تاثیر بگذارد.
در این جا با انواع ماشین بسته بندی آشنا می شویم:

ماشین بسته بندی خودکار شکلات پیچ بر سرعت

این ماشین بسته بندی برای بسته بندی شکلات با سرعت 800 بسته بندی در دقیقه طراحی شده است.
این دستگاه بسته بندی به صورت الکترومکانیکی هدایت می شود.

ماشین بسته بندی بیسکویت خامه دار

طراحی این ماشین بسته بندی برای بسته بندی بیسکویت های خامه دار در اشکال مختلف اعم از گرد, چهارگوش , مستطیل و … انجام شده است و دارای بازدهی بالا و سرعت قابل تنظیم برای تولید بیسکویت می باشد.

متریال اولیه این ماشین بسته بندی کیفیت بالایی دارد و دوام و قدرت آن نیز بسیار مناسب است. در این دستگاه بیسکویت ها به صورت دستی روی ریل نقاله قرار می گیرند و سپس کشنده های نایلونی بیسکویت ها را به قسمت جعبه پیچ می فرستد که قابل تنظیم است و آنها را به صورت متمرکز درون جعبه قرار می دهد.
بسته بندی نهایی جعبه با استفاده از فک های گرم و چرخان انجام می شود.

ماشین بسته بندی چند سر servo bugger

این ماشین بسته بندی طبق آخرین متد و فناوری روز دنیا طراحی شده است و دارای کیفیت و بازدهی بسیار بالایی است. همچنین از سرعت بسیار خوبی برخوردار است. این ماشین ها از نظر پارامترهای مختلف تست شده و عملکرد آنها مورد بررسی قرار گرفته است که از این نظر کاملا بی نقص عمل کرده اند. تا پس از آن به دست تولید کننده برای بسته بندی با کیفیت برسند. از این ماشین بسته بندی برای بسته بندی محصولات غذایی مختلف می توان استفاده نمود.

ماشین پر کن

ماشین های پرکن در بسته بندی مواد غذایی بسیار طرفدار دارند و با استقبال زیادی روبرو شده اند. مصرف انرژی در این ماشین بسته بندی پایین است و سرعت بالایی دارد. این ماشین بسته بندی برای بسته بندی انواع:

  • مواد غذایی و محصولات مایع
  • مواد پودری
  • و مواد گرانولی

مناسب است.

ماشین بسته بندی چند منظوره

از ماشین های بسته بندی چند منظوره در بسته بندی مواد غذایی مختلف استفاده می شود. طراحی , تولید , تامین و مدیریت پروژه و کنترل تولید و استفاده از سیستم های رایانه ای برای طراحی این دستگاه بسته بندی به صورت تخصصی در صنایع بسته بندی پیروز پایور سپاهان انجام می شود. ماشین های بستر مسطح از مدلهای مختلف ماشین بسته بندی هستند که دارای بستر مسطح , بازدهی بالا و کاربری آسان می باشند.

همچنین قیمت این دستگاه بسته بندی بسیار مناسب است. فیلترهای بسته بندی مختلف در انواع گوناگون و با مشخصات کاربری متفاوت امروزه تولید می شوند. علاوه بر ماشین بسته بندی استاندارد انواع ماشین های خاص با طراحی های متفاوت نیز در بازار به مشتریان عرضه می شود.

ماشین بسته بندی نیمه اتوماتیک

این نوع ماشین ها دارای کاربری آسان هستند
و برای بسته بندی و لفاف بندی محصولات در کیسه های مختلف به کار می روند. از این نوع ماشین بسته بندی می توان برای بسته بندی میوه خشک , بسته بندی قهوه , بسته بندی پنیر , بسته بندی قارچ , بسته بندی مواد دارویی و سایر محصولات استفاده نمود.
برخی از انواع ماشین بسته بندی نیمه اتوماتیک می توان موارد زیر را برشمرد:
VNS ماشین وکیوم اتوماتیک با جریان نیتروژن و بسته بندی
سیلرهای پهنه ای مناسب برای پر کردن و بسته بندی کیسه های کوچک

ماشین بسته بندی افقی

برای بسته بندی بیسکویت های ایستاده در انواع مختلف می توان از این دستگاه بسته بندی استفاده نمود.

در این روش بیسکویت ها به درون قیفک اصلی فرستاده می شوند. این ماشین دارای طراحی جدید برای تغذیه خودکار , انتخاب طول زمان بارگیری , انتقال آرام بیسکویت ها روی تسمه اصلی و تسمه نایلون دار می باشند. در این دستگاه تسمه ها به صورت کاملا ملایم مواد را به سمت بسته بندی و قسمت جعبه پیچ قابل تنظیم هدایت می کنند.
برش و بستن نهایی نیز توسط فرفره های چرخان انجام می شود.

سری مینی پک

ماشین بسته بندی سری مینی پک چندین سال است که برای بسته بندی مواد غذایی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.
بسته بندی قهوه , بسته بندی پودری دانه ها و بسته بندی محصولات ریز توسط این دستگاه بسته بندی انجام می شود.

از مهم ترین مشخصات فنی این دستگاه می توان موارد زیر را نام برد:

  • ظرفیت دستگاه ۱ تا ۲۰ واحد
  • سرعت دستگاه ۴۰ تا ۱۸۰ بسته بندی در دقیقه
  • روش بسته بندی : ۳ طرفه ، ۴ طرفه و مرکزی

ماشین بسته بندی پروپک

این ماشین بسته بندی اتوماتیک و برای بسته بندی فشرده مناسب می باشند.
این ماشین ها بر اساس مدل E طراحی شده است
و می تواند ۱۰۰۰۰ ظرف یکبار مصرف را در مدت 8 ساعت بسته بندی نماید.
این ماشین بسته بندی همچنین جریان مواد مایع را نیز در درون خود حفظ می نماید.
کاربرد این دستگاه بسیار ساده است و مصرف انرژی پایینی دارند

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *