پیروز پک 03135315552 info@pirouzpack.ir

چالش ضایعات محصولات جامد

توسط 27 آذر 1398

امروزه با افزایش روز افزون جمعیت دولت ها با چالش هایی نظیر تامین آب، غذا و سایر ملزومات زندگی برای تمامی افراد رو به رو هستند. اولین گام در راستای تامین نیازهای اولیه یک جامعه پیشگیری و جلوگیری از هدر رفتن منابع و کاهش ضایعات و زباله های خانگی و صنعتی می باشد. در این مطلب قصد داریم چالش ضایعات محصولات جامد یا زباله‌های جامد و چگونگی استفاده از این مواد را بررسی نماییم. زیرا دفع و نابودی زباله ها همیشه از جزء چالش برانگیزترین کارها بوده و انتخاب بهترین راه برای دفع این مواد خطرناک از مهمترین سیاست های دولت ها به شمار می رود، پس با ما همراه باشید.

اهداف بسته بندی محصولات

هدف از بسته بندی محصولات بویژه محصولات غذایی افزایش طول عمر و نگهداری از محصول، بهبود حمل و نقل، انبار داری، عرضه محصول، جذاب نمودن ظاهر بسته و بازار پسند كردن آن می باشد. با توجه به موارد ذکر شده بدون وجود بسته بندی عرضه محصولات به صورت عمده فروشی و خرده فروشی به بازار امکان پذیر نمی باشد و نبود بسته بندی موجب هدر رفتن هزینه محصول می گردد. در این میان با وجود مزایای زیادی که بسته بندی برای انواع محصولات دارد اما رعایت نکات اصولی می تواند در کنار کاهش قیمت تمام شده محصول و خرید مقرون به صرفه برای خریدار، تولید کنندگان را با چالش ضایعات محصولات جامد رو به رو نکند.

چالش ضایعات محصولات جامد و بسته بندی

جلوگیری از تولید زباله و پیشگیری از ضایعات بسته بندی سال های بسیاری است که یک چالش و هدف سیاسی می باشد و از سال 1875 به عنوان اولین اقدام مدیریت پسماند در اروپا آغاز شده است و تاکنون چالش ها و موارد زیادی در این باره مطرح شده است، برخی چالش ضایعات محصولات جامد و بسته بندی طبق قوانین تصویب شده شامل موارد زیر می باشد:

 • حجم و وزن بسته بندی باید به کمترین مقدار ممکن محدود شود تا به سطح مناسبی از امنیت برای محصول، بهداشت و پذیرش فرآورده بسته بندی شده برای مصرف کننده برسد و در نهایت پسماند کمتری ایجاد گردد.
 • روش ها و راه کارهایی جهت استفاده دوباره از بسته بندی، بازیافت، تهیه کمپوست و بازگشت انرژی
 • بیشترین میزان کاهش تولید زباله و بسته بندی را به همراه داشته باشد.

بررسی چالش ضایعات محصولات جامد برای برخی از کالاها

در این بخش با معرفی چند محصول بررسی می نماییم که با چه راه کارهایی می توانیم ضایعات محصول و تولید زباله را تاحدودی کاهش دهیم:

 • آب معدنی: در بسته بندی آب معدنی بهتر است کاهش حجم ضایعات در تولید این بسته بندی مورد توجه قرار گیرد.
 • شیرینی و شکلات: تولید بسته بندی کوچک تر با امکان چیدن شیرینی و شکلات در لایه های متعدد و ایجاد بسته های مکعبی شکل.
 • قطعات: در بسته بندی برخی از قطعات می توان با حذف بخش های اضافی بسته و کاهش حجم مقوایی به هدف کاهش ضایعات محصولات جامد دست یافت.

معیارهای طراحی بسته بندی با دیدگاه مقابله با چالش ضایعات محصولات جامد

 • حفاظت از کالا در عین کم حجم شدن بسته بندی
 • فرایند ساخت کارخانه ای با استفاده از دستگاه های باکیفیت و مدرن
 • فرایند لایه گذاری کالاها حین بسته بندی و پرکردن بسته بندی
 • توجه به خواسته های مشتری در عین کاهش حجم بسته بندیاطلاع رسانی به مصرف کننده از نظر ایمنی و حفاظت از محیط زیست

روش پیشنهادی جهت مقابله با چالش ضایعات محصولات جامد

تعیین نسبت متعادل بین مساحت خارجی بسته بندی و حجم فرآورده تولید شده که به صورت یک کسر ریاضی فرموله شده نسبت جذر سطح بسته بندی به جذر حجم محصول را محاسبه می نماید. مقدار پیشنهادی ما برای این نسبت عدد 3.2 می باشد که به صورت تجربی ارزیابی و ارائه شده است. این مقدار به گونه ای تعیین شده است که تعادل بین محصول و بسته بندی برقرا باشد.

سخن پایانی

مساله تولید زباله به عموم مردم بستگی دارد و هریک از افراد جامعه نقش موثری در کاهش زباله، ضایعات جامد و آلودگی دارند. روش های بسیاری برای کاهش زباله از مبدا تولید کالا تا رسیدن به دست مصرف کننده ارائه شده است. با این وجود یکی از اصلی ترین چالش ها استفاده از مواد اولیه قابل بازیافت در بسته بندی کالا ها می باشد. علاوه بر این طراحی مناسب بسته بندی و استفاده از دستگاه های بسته بندی مدرن که ضایعات محصول و سلفون کمی بر جای می گذارند از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و تولید کنندگان محصولات بویژه محصولات غذایی باید به این امر توجه ویژه ای داشته باشند تا بتوانیم محیط زیست تمیزی برای آیندگان برجای گذاریم.

برخی محصولات پیروز پک:

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناسان ما
  سبد خرید
  Optimized with PageSpeed Ninja